Zamordowani przez komunistów oficerowie AK z Dębicy uhonorowani w czasie Retrospektywy NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Podczas Retrospektywy Festiwalu NNW w Dębicy 12 grudnia 2023 roku, Sygnetami Niepodległości uhonorowano pośmiertnie żołnierzy oraz oficerów Obwodu Armii Krajowej Dębica więzionych i zamordowanych przez komunistów tuż po II wojnie światowej.

Sygnet Niepodległości to wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległości kraju. Uhonorowania pośmiertnie otrzymali:

– Podpułkownik Ludwik Marszałek ps. “Wilk”, “Zbroja”.
– Podpułkownik Adam Lazarowicz ps. “Jadzik”, “Klamra”
– Podporucznik Stanisław Dydo ps. “Franek”, “Steinert”
– Kapitan Jan Klamut ps. “Górski”, “Przystań”

a także zamordowany przez komunistów żołnierz Batalionów Chłopskich Tomasza Piątek.

Nagrody odebrali bliscy uhonorowanych, którzy w końcu mogą odważnie i głośno mówić o tym, że w swojej rodzinie mieli bohaterów walki o wolność.

Wreszcie po tylu latach przywracamy pamięć osobom związanym z tym regionem, ale przede wszystkim przywracamy godność sobie. Nasi bohaterowie jej nigdy nie utracili ale my tak, przez lata nie mogąc ich honorować. Dziś możemy to zrobić. Przywracamy pamięć o antykomunistycznych bohaterach, to nasz obowiązek

– mówił prowadzący galę Retrospektywy Festiwalu NNW Romuald Rzeszutek, inicjator powstania największego w Polsce pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu oraz autor książki „Chcieli nas zakopać! Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW gościł ze swoją Retrospektywą w Dębicy 11 i 12 grudnia 2023 roku. To była okazja do obejrzenia filmów nagrodzonych i pokazywanych w tym roku podczas 15. edycji festiwalu w Gdyni. W programie znalazło się osiem bezpłatnych pokazów filmowych a także Uroczysta Gala Retrospektywy, podczas której wręczono Sygnety NIepodległości. Galę uświetniło widowisko „Widzę kraj jakiś w oddali” w wykonaniu Grupy Artystycznej Safo oraz Akademii Tańca i Ruchu Soul Dance.

Retrospektywy to przede wszystkim pokazy filmów – Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w pigułce. W poniedziałek i wtorek w Dębicy w Domu Kultury Śnieżka można było zobaczyć m.in.dokument o opozycjoniście, który uderzył w twarz generała Jaruzelskiego („Stanisław Helski. Dlatego”);film o beatyfikowanej w tym roku rodzinie Ulmów z Markowej – zamordowanej za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej („Ulmowie. Błogosławiona rodzina”);dokumenty o bohaterach podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej np. „Inka. Zachowałam się jak trzeba” – o słynnej nastoletniej dziewczynie wyklętej Danucie „Ince” Siedzikównej czy film fabularny „Panna opętana” opowiadający o młodej i niepokornej bohaterce Powstania Styczniowego Henryce Pustowójtównej.

W czasie Retrospektywy NNW odbyły się także Interaktywne Warsztaty Filmowe dla młodzieży, podczas których młodzież z Dębicy dowiedziała się na czym polega praca z kamerą, zarówno od strony operatora, jak i reżysera czy dziennikarza. Jak przeprowadzać wywiady, jak ustawiać najlepszy kadr, co jest najważniejsze w kręceniu filmów np. dokumentalnych.

Organizatorzy Retrospektywy w Dębicy: Stowarzyszenie Scena Kultury, Burmistrz Miasta Dębicy i Urząd Miejski w Dębicy

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, oddział w Dębicy, Fundacja Non Notus

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej