Warszawa, jak z 20-lecia międzywojennego, wspólne śpiewanie, parady, filmy VR – co będzie się działo 11 listopada?

przez Monika Tarka-Kilen

Koncerty, parady, warsztaty taneczne, atrakcje dla dzieci zaproszą do wspólnego, radosnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada 2023, już po raz szósty, Biuro „Niepodległa” zaprasza na atrakcje Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Cała ulica Krakowskie przedmieście zmieni się w wielką festiwalową scenę. Od dziedzińca przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa aż po Pomnik Mikołaja Kopernika od 13:00 do 20:00 przechodzić będą parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, przechadzać się będą rekonstruktorzy, grać muzycy a organizatorzy zaproszą wszystkich, żeby zatańczyli poloneza.

Wspólne śpiewaniu hymnu, koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, parady, pokazy taneczne, spektakle i warsztaty dla dzieci, występy brass bandów, pokazy zabytkowych aut, pokazy filmów VR… Już w najbliższą sobotę po raz 105 świętować będziemy odzyskanie niepodległości. Z tej okazji tradycyjnie już zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewania hymnu na Placu Zamkowym, udziału w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, ale także skorzystania z atrakcji zaplanowanych w naszym pawilonie Niepodległa. Miejsce spotkań w Łazienkach Królewskich! Część atrakcji czekać na Was będzie również w niedzielę!
Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny – informują organizatorzy.

Ojcowie Niepodległości przemawiający z balkonu

Co godzinę do warszawiaków zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu przemówi z balkonu swoimi najsłynniejszymi cytatami sześciu Ojców Niepodległości. Wystylizowani aktorzy wcielą się w Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Widowisko będzie można zobaczyć w godzinach 13:00 – 20:00 pod balkonem w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, od strony Kościoła Sióstr Wizytek.

Parady na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada

Na KRakowskim Przedmieściu od rana w sobotę pojawiać się będą  parady taneczne i historyczne.

 • Parada otwarcia – godz. 14:00 – start z bramy głównej UW w kierunku MKiDN
 • Parady zabytkowych samochodów – co około godzinę od 14:20 do 18:20 – start z Placu Wizytek w kierunku MKiDN
 • Parada szczudlarzy – co około godzinę od 14:20 do 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
 • Parady taneczne z motywem przewodnim poloneza – co półtorej godziny od 15:00 do 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
 • Występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka” – co półtorej godziny od 14:20 do 17:30 – przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego
 • Prezentacja mody retro i pokazy bicykli – co godzinę od 14:20 do 17:20 – start z Placu Wizytek
 • Parady muzyczne z orkiestrami – godz. 14:40 – 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku MKiDN
 • Parada finałowa – godz. 19:00 – start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek

Występy brass bandów na ulicy

W sześciu lokalizacjach: przy hotelu Raffles-Europejski na rogu ul. Ossolińskich, na schodkach na rogu ul. Królewskiej Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, na placu przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32, w godz. 14:00–19:00, naprzemiennie będą występować brass bandy. Przed publicznością swoje talenty pokażą:

 • Aldęte Brass Band
 • Golden Collective Brass Band
 • Ferajna z Hoovera
 • Olek Orkiestra Dęta
 • Wah wah Brass Band
 • Bras Federacja

Filmy historyczne i stroje z epoki w Oknie na Kulturę

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dlatego 11 listopada, w Galerii „Okno na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17), naprzeciwko Iskier Niepodległej, odbędą się pokazy filmów historycznych oraz wystawa strojów z lat 1863-1864. W godz. 13:00-21:00 Biuro „Niepodległa” i Muzeum Historii Polski zapraszają do odwiedzin!

„Powstali 1863” to film animowany o długości 28 minut. Przez kolejne sceny przeprowadza widzów głos narratora, który przypomina treść pamiętników z epoki. Nastrojowa muzyka, m.in. melodie piosenek towarzyszących powstańcom w walce, przenoszą do realiów sprzed 160 lat. Ta podróż w czasie pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom Polaków i mimo tragicznego zakończenia mobilizowało ich do dalszej walki o wolność – wygranej w 1918 roku.

Z kolei „Żywe pomniki” to 3-minutowa etiuda oparta o materiał fotograficzny z okresu międzywojennego. W filmie tym zaprezentowano weteranów Powstania Styczniowego i ich wyjątkową pozycję w II Rzeczpospolitej – zyskali wtedy status wręcz żywych pomników, a ich postawa wskazywana była jako przykład poświęcenia i walki o ojczyznę. Insurekcja 1863 roku była wskazywana jako fundament odrodzonego państwa polskiego.

Koncert muzyki dawnej 11 listopada

Na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie można także odbyć muzyczną podróż w czasie dzięki zanurzeniu się w utwory z historii polskiej muzyki! Orkiestra i Soliści IL TEMPO, pod kierownictwem artystycznym Agaty Sapiechy, zaprezentuje instrumentarium średniowieczne, renesansowe oraz barokowe.Koncertów będzie można wysłuchać w Kościele Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34). Koncerty startują o 14:00, 15:40 i 17:30 i potrwają około 40 minut.

W programie znajdą się utwory średniowieczne począwszy od motywu Bogurodzicy, przez polskie zabytki muzyczne Średniowiecza i Renesansu – m.in. „Gaude Mater Polonia”, Psalm „Nieście chwałę mocarze”, skarby muzyczne Zamku Warszawskiego z Dworu Wazów, aż po utwory mistrzów XVIII wieku związanych z dworem polskim i Warszawą.

Pokazy filmów VR na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada

W Pałacu Tyszkiewiczów Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 32, wejście główne, pod atlantami) przygotowane zostanie kino VR. Obrotowe fotele, specjalne gogle ze słuchawkami przeniosą nas w świat historii. Pokazy będą dostępne od 13:00 do 19:00, są bezpłatne i trwają ok. 20 minut. Przeznaczone dla widzów od 12. roku życia. W repertuarze dostępne będą do wyboru filmy:

 • MS Piłsudski – podwodna misja – Wraz z ekipą widz wyrusza z misją badawczą w batyskafie na wrak legendarnego MS Piłsudskiego. Jednocześnie poznajemy romantyczną historię pokładowej miłości dziadków dr Katarzyny, kierującej wyprawą. Zapraszamy na podróżna dno Morza Północnego, aby poznać sekrety „polskiego Titanica”!
 • Kino – Rok 1902. Na świecie powstają pierwsze filmy. Kazimierz Prószyński za pomocą biopleografu – niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – kręci „Powrót birbanta”. Jak wyglądał plan filmowy na początkach XX wieku? I co to znaczy film szkatułkowy? Odpowiedzi szukajcie w filmie VR „Kino”!
 • Dża-Dża – W jadłodajni w okupowanej Warszawie los splótł ścieżki oficera wojsk niemieckich Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią, a właściwie Jadwigą Jędrzejowską, która przed wybuchem wojny podbijała korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu. Oficer składa jej propozycję nie do odrzucenia rozegrania meczu na korcie. Jak potoczy się pojedynek? Sprawdźcie w filmie VR „Dża-Dża”!
 • Nie kochać w taką nocMiędzywojenna rewia. Blask świateł, olśniewające kostiumy i gwiazda wieczoru, czyli amant filmowy Aleksander Żabczyński. I choć na scenie wszystko wygląda dobrze, na korytarzach zaplecza toczy się komediodramat – konferansjer pomylił damy i zamiast żony aktora, do jego garderoby wpuścił piękną nieznajomą. Czy najuprzejmiejszemu aktorowi II RP uda się wyjść cało z tego ambarasu? Trzeba obejrzeć film „Nie kochać w taką noc”!

 

W obchody 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w całym kraju angażuje się setki instytucji kultury, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. W kalendarium na stronie Biura „Niepodległa” już teraz można znaleźć wiele wydarzeń aktywizujących społeczność lokalną do wspólnego świętowania i popularyzowania wiedzy o wydarzeniach, które uczyniły naszą Ojczyznę wolną, suwerenną i niepodległą.

Źródło: materiały prasowe Niepodległa.

Źródło: materiały prasowe Niepodległa.

 

Źródło: materiały prasowe Niepodległa.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej