Koncerty, parady, warsztaty taneczne, atrakcje dla dzieci zaproszą do wspólnego, radosnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada 2023, już po raz szósty, Biuro „Niepodległa” zaprasza na atrakcje Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Cała ulica Krakowskie przedmieście zmieni się w wielką festiwalową scenę. Od dziedzińca przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa aż po Pomnik Mikołaja Kopernika od 13:00 do 20:00 przechodzić będą parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, przechadzać się będą rekonstruktorzy, grać muzycy a organizatorzy zaproszą wszystkich, żeby zatańczyli poloneza.
Wspólne śpiewaniu hymnu, koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, parady, pokazy taneczne, spektakle i warsztaty dla dzieci, występy brass bandów, pokazy zabytkowych aut, pokazy filmów VR… Już w najbliższą sobotę po raz 105 świętować będziemy odzyskanie niepodległości. Z tej okazji tradycyjnie już zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewania hymnu na Placu Zamkowym, udziału w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, ale także skorzystania z atrakcji zaplanowanych w naszym pawilonie Niepodległa. Miejsce spotkań w Łazienkach Królewskich! Część atrakcji czekać na Was będzie również w niedzielę!
Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny – informują organizatorzy.
Ojcowie Niepodległości przemawiający z balkonu
Co godzinę do warszawiaków zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu przemówi z balkonu swoimi najsłynniejszymi cytatami sześciu Ojców Niepodległości. Wystylizowani aktorzy wcielą się w Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Widowisko będzie można zobaczyć w godzinach 13:00 – 20:00 pod balkonem w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, od strony Kościoła Sióstr Wizytek.
Parady na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada
Na KRakowskim Przedmieściu od rana w sobotę pojawiać się będą parady taneczne i historyczne.
- Parada otwarcia – godz. 14:00 – start z bramy głównej UW w kierunku MKiDN
- Parady zabytkowych samochodów – co około godzinę od 14:20 do 18:20 – start z Placu Wizytek w kierunku MKiDN
- Parada szczudlarzy – co około godzinę od 14:20 do 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
- Parady taneczne z motywem przewodnim poloneza – co półtorej godziny od 15:00 do 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
- Występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka” – co półtorej godziny od 14:20 do 17:30 – przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego
- Prezentacja mody retro i pokazy bicykli – co godzinę od 14:20 do 17:20 – start z Placu Wizytek
- Parady muzyczne z orkiestrami – godz. 14:40 – 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku MKiDN
- Parada finałowa – godz. 19:00 – start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek
Występy brass bandów na ulicy
W sześciu lokalizacjach: przy hotelu Raffles-Europejski na rogu ul. Ossolińskich, na schodkach na rogu ul. Królewskiej Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, na placu przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32, w godz. 14:00–19:00, naprzemiennie będą występować brass bandy. Przed publicznością swoje talenty pokażą:
- Aldęte Brass Band
- Golden Collective Brass Band
- Ferajna z Hoovera
- Olek Orkiestra Dęta
- Wah wah Brass Band
- Bras Federacja
Filmy historyczne i stroje z epoki w Oknie na Kulturę
W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dlatego 11 listopada, w Galerii „Okno na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17), naprzeciwko Iskier Niepodległej, odbędą się pokazy filmów historycznych oraz wystawa strojów z lat 1863-1864. W godz. 13:00-21:00 Biuro „Niepodległa” i Muzeum Historii Polski zapraszają do odwiedzin!
„Powstali 1863” to film animowany o długości 28 minut. Przez kolejne sceny przeprowadza widzów głos narratora, który przypomina treść pamiętników z epoki. Nastrojowa muzyka, m.in. melodie piosenek towarzyszących powstańcom w walce, przenoszą do realiów sprzed 160 lat. Ta podróż w czasie pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom Polaków i mimo tragicznego zakończenia mobilizowało ich do dalszej walki o wolność – wygranej w 1918 roku.
Z kolei „Żywe pomniki” to 3-minutowa etiuda oparta o materiał fotograficzny z okresu międzywojennego. W filmie tym zaprezentowano weteranów Powstania Styczniowego i ich wyjątkową pozycję w II Rzeczpospolitej – zyskali wtedy status wręcz żywych pomników, a ich postawa wskazywana była jako przykład poświęcenia i walki o ojczyznę. Insurekcja 1863 roku była wskazywana jako fundament odrodzonego państwa polskiego.
Koncert muzyki dawnej 11 listopada
Na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie można także odbyć muzyczną podróż w czasie dzięki zanurzeniu się w utwory z historii polskiej muzyki! Orkiestra i Soliści IL TEMPO, pod kierownictwem artystycznym Agaty Sapiechy, zaprezentuje instrumentarium średniowieczne, renesansowe oraz barokowe.Koncertów będzie można wysłuchać w Kościele Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34). Koncerty startują o 14:00, 15:40 i 17:30 i potrwają około 40 minut.
W programie znajdą się utwory średniowieczne począwszy od motywu Bogurodzicy, przez polskie zabytki muzyczne Średniowiecza i Renesansu – m.in. „Gaude Mater Polonia”, Psalm „Nieście chwałę mocarze”, skarby muzyczne Zamku Warszawskiego z Dworu Wazów, aż po utwory mistrzów XVIII wieku związanych z dworem polskim i Warszawą.
Pokazy filmów VR na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada
W Pałacu Tyszkiewiczów Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 32, wejście główne, pod atlantami) przygotowane zostanie kino VR. Obrotowe fotele, specjalne gogle ze słuchawkami przeniosą nas w świat historii. Pokazy będą dostępne od 13:00 do 19:00, są bezpłatne i trwają ok. 20 minut. Przeznaczone dla widzów od 12. roku życia. W repertuarze dostępne będą do wyboru filmy:
- MS Piłsudski – podwodna misja – Wraz z ekipą widz wyrusza z misją badawczą w batyskafie na wrak legendarnego MS Piłsudskiego. Jednocześnie poznajemy romantyczną historię pokładowej miłości dziadków dr Katarzyny, kierującej wyprawą. Zapraszamy na podróżna dno Morza Północnego, aby poznać sekrety „polskiego Titanica”!
- Kino – Rok 1902. Na świecie powstają pierwsze filmy. Kazimierz Prószyński za pomocą biopleografu – niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – kręci „Powrót birbanta”. Jak wyglądał plan filmowy na początkach XX wieku? I co to znaczy film szkatułkowy? Odpowiedzi szukajcie w filmie VR „Kino”!
- Dża-Dża – W jadłodajni w okupowanej Warszawie los splótł ścieżki oficera wojsk niemieckich Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią, a właściwie Jadwigą Jędrzejowską, która przed wybuchem wojny podbijała korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu. Oficer składa jej propozycję nie do odrzucenia rozegrania meczu na korcie. Jak potoczy się pojedynek? Sprawdźcie w filmie VR „Dża-Dża”!
- Nie kochać w taką noc – Międzywojenna rewia. Blask świateł, olśniewające kostiumy i gwiazda wieczoru, czyli amant filmowy Aleksander Żabczyński. I choć na scenie wszystko wygląda dobrze, na korytarzach zaplecza toczy się komediodramat – konferansjer pomylił damy i zamiast żony aktora, do jego garderoby wpuścił piękną nieznajomą. Czy najuprzejmiejszemu aktorowi II RP uda się wyjść cało z tego ambarasu? Trzeba obejrzeć film „Nie kochać w taką noc”!
W obchody 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w całym kraju angażuje się setki instytucji kultury, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. W kalendarium na stronie Biura „Niepodległa” już teraz można znaleźć wiele wydarzeń aktywizujących społeczność lokalną do wspólnego świętowania i popularyzowania wiedzy o wydarzeniach, które uczyniły naszą Ojczyznę wolną, suwerenną i niepodległą.
Źródło: materiały prasowe Niepodległa.