Upamiętnienie Trzebuńskiej wojny o krzyże. W 65. rocznicę wydarzenia odsłonięto pomnik w hołdzie mieszkańcom wsi

przez Monika Tarka-Kilen
Źródło: Facebook

W Trzebuni odsłonięto pomnik w hołdzie mieszkańcom, którzy 65 lat temu przeciwili się zarządzonemu przez komunistyczne władze usunięciu krzyży z sal lekcyjnych lokalnej szkoły. Wydarzenie znane jest pod nazwą Trzebuńskiej wojny o krzyże.

3 wrześnie 2023 r. w Trzebuni (powiat myślenicki) odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców wsi, którzy w 1958 r. wystąpili w obronie krzyży w salach lekcyjnych. Rozpoczęła się od mszy w kościele parafialnym, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Dalsza część odbyła się przed budynkiem szkoły podstawowej im. Konopnickiej, gdzie nastąpiło odsłonięcie pomnika mającego upamiętniać wydarzenia sprzed 65 lat.

2-3 września 1958 roku mieszkańcy Trzebuni masowo sprzeciwili się zarządzonemu przez komunistyczne władze usunięciu krzyży z sal lekcyjnych tamtejszej szkoły. Wystąpienie, w którym wzięło udział kilkuset mieszkańców wsi zyskało miano „trzebuńskiej wojny o krzyże”.

Upamiętnienie zostało sfinansowane przez mieszkańców Trzebuni, gminę Pcim, Szkołę Podstawową im. Konopnickiej w Trzebuni, Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Zrobić∂ło: Facebook, IPN, Myślenice-ITV.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej