W Trzebuni odsłonięto pomnik w hołdzie mieszkańcom, którzy 65 lat temu przeciwili się zarządzonemu przez komunistyczne władze usunięciu krzyży z sal lekcyjnych lokalnej szkoły. Wydarzenie znane jest pod nazwą Trzebuńskiej wojny o krzyże.
3 wrześnie 2023 r. w Trzebuni (powiat myślenicki) odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców wsi, którzy w 1958 r. wystąpili w obronie krzyży w salach lekcyjnych. Rozpoczęła się od mszy w kościele parafialnym, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Dalsza część odbyła się przed budynkiem szkoły podstawowej im. Konopnickiej, gdzie nastąpiło odsłonięcie pomnika mającego upamiętniać wydarzenia sprzed 65 lat.
2-3 września 1958 roku mieszkańcy Trzebuni masowo sprzeciwili się zarządzonemu przez komunistyczne władze usunięciu krzyży z sal lekcyjnych tamtejszej szkoły. Wystąpienie, w którym wzięło udział kilkuset mieszkańców wsi zyskało miano „trzebuńskiej wojny o krzyże”.
Upamiętnienie zostało sfinansowane przez mieszkańców Trzebuni, gminę Pcim, Szkołę Podstawową im. Konopnickiej w Trzebuni, Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Zrobić∂ło: Facebook, IPN, Myślenice-ITV.