Trabant upleciony z wikliny i wiklinowe figury zwierząt. Rusza Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa

przez Monika Tarka-Kilen

Współcześni plecionkarze to nie tylko rzemieślnicy, ale również artyści. V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa to doskonała okazja, by spotkać się twarzą w twarz z mistrzami plecionkarstwa z 59 krajów, dowiedzieć się więcej o ich inspiracjach, technikach i historii, która tkwi za każdym ich dziełem.

W Poznaniu w dniach 24 – 27 sierpnia 2023 roku 135 uczestników z różnych stron świata zmierzy się podczas VI Międzynarodowego Konkursu Plecionkarskiego i zawalczy o Grand Prix Festiwalu w kilku kategoriach. Festiwal odbędzie Sieną terenie Targów Poznańskich.

Dwudniowa rywalizacja o tytuł Grand Prix Festiwalu jest dla plecionkarzy z całego świata okazją nie tylko do poddania swojej pracy ocenie międzynarodowego jury, lecz przede wszystkim poznawania wzorniczych trendów, technik i materiałów plecionkarskich, stosowanych w innych szerokościach geograficznych. Wymiana doświadczeń sprzyja odkrywaniu zupełnie nowych obszarów rzemiosła, znanego ludzkości od kilku tysięcy lat. W ten sposób powstają unikalne dzieła kultury materialnej, które śmiało można nazwać dziedzictwem kulturowym ludzkości. Mimo zmian zachodzących w innych gałęziach gospodarki, w plecionkarstwie niezmiennie liczy się przede wszystkim człowiek, a praca jego rąk jest niezastąpiona.

WYPLATAĆ MOŻE KAŻDY – WARSZTATY PLECIONKARSKIE

Otwarte warsztaty plecionkarskie, dedykowane każdemu bez żadnych ograniczeń, będą okazją do wypróbowania swoich sił i stworzenia swojego plecionkarskiego dzieła. Będzie można zapoznać się z różnorodnymi technikami oraz materiałami plecionkarskimi. W świat wyplatania wprowadzą nasi wykwalifikowani instruktorzy.

MIĘDZYNARODOWY KIERMASZ PLECIONEK

Międzynarodowy targ to okazja nie tylko do nabycia unikatowych przedmiotów, ale także do nawiązania kontaktu z twórcami, rzemieślnikami, artystami i projektantami z całego świata, jak informują organizatorzy:

Choć wydarzenie kręci się wokół plecionkarstwa, spotkacie tutaj również inne stoiska z rękodziełem. Ekologiczne, zaskakująco finezyjne w swojej formie oraz barwie, a przy tym funkcjonalne i praktyczne wyroby, zachwycą każdego. W każdej pracy zaklęta jest szczypta emocji i osobistych przeżyć twórcy, dlatego też każdy przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju.

PLECIONKARSTWO POMAGA LUDZIOM

Plecionkarstwo może wspomagać problemy, z jakimi musi na co dzień mierzyć się wielu ludzi. Sprzyja kształtowaniu postaw społecznych i relacji interpersonalnych, pomaga kształtowanie szacunek dla pracy, może wspierać resocjalizację osadzonych, leczenie zaburzeń sensorycznych i pokonywanie psychicznych i emocjonalnych barier. W tym bloku wydarzeń organizatorzy zaplanowali pokazy, dyskusje i warsztaty terapii zajęciowej, dedykowane osobom z niepełnosprawnościami i zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Źródło: mat. pras. festiwal-wiklina.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej