Najlepsze kartacze i mistrzostwa świata w jedzeniu kartaczy już w ten weekend w Gołdapi

przez Monika Tarka-Kilen

6 sierpnia rusza 24 edycja Regionalnego Festiwalu Pogranicza „Kartaczewo”. W Gołdapi – mazurskim uzdrowisku – odbędą się konkursy na najlepsze kartacze serwowane przez zakłady gastronomiczne i na najsmaczniejsze kartacze domowe. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w Mistrzostwach Świata w jedzeniu kartaczy.

Impreza startuje o 12-stej w centrum miasta i parku miejskim. Kartaczami można się będzie zajadać przez cały dzień. Po południu oprócz Mistrzostw Świata w Jedzeniu Kartaczy odbędzie się także koncert kabaretu O.T.T.O. W ubiegłym roku tytuł mistrza kartaczy zdobyła restauracja Nóż i Widelec, a podczas całej imprezy zjedzono ponad 12 000 kartaczy!

Gołdap jest Światową Stolicą Smakoszy Kartaczy

Co roku w pierwszą niedzielę sierpnia odbywa się w tym mazurskim zdroju impreza plenerowa “Kartaczewo”. W jej czasie każdy może spróbować dania serwowanego przez liczne restauracje, odwiedzić stoiska z regionalnym jedzeniem, rękodziełem, czy pamiątkami.

Najlepszy przepis na kartacze? Tylko ten z Gołdapi

W Centrum Informacji Turystycznej w Gołdapi znajdziemy Przepis na kartacze Immanuela Kanta.

Składniki:
5 kg ziemniaków, 40 dag ziemniaków gotowanych i przemielonych przez sitko o małych oczkach, sól do smaku.

Nadzienie:
60 dag gotowanej łopatki wieprzowej lub tyle samo ugotowanej golonki bez kości, 2 cebule średniej wielkości, jajko, łyżka przetartego majeranku, pieprz i sól do smaku.

Sposób przygotowania:
Surowe ziemniaki obieramy i przecieramy na tarce. Następnie odciskamy przy pomocy czystej lnianej ściereczki lub kawałka lnianego płótna. Odciśnięty sok odstawiamy na 4 minuty, aż na dnie naczynia osiądzie krochmal. Potem zlewamy wodę, zaś krochmal dodajemy do odciśniętych ziemniaków. Dodajemy także przemielone przez drobne sitko ugotowane ziemniaki. Po doprawieniu solą całość przerabiamy ręcznie na jednolita masę.

Nadzienie:
Cebulę obieramy i kroimy na drobną kostkę. Potem szklimy ją na smalcu na patelni, cały czas mieszając.Ugotowane mięso mielimy przez maszynkę o dużych otworach (minimum 3 mm przekrój oczka). Do zmielonego mięsa dodajemy usmażona cebulę, surowe jajko i otarty majeranek. Doprawiamy solą i pieprzem, starannie mieszając.

Kartacze:
Aby ułatwić dalsze robienie kartaczy, dobrze jest najpierw z ziemniaczanego ciasta formować centymetrowej grubości placki zakrywające całą dłoń. Na placek kładziemy kulkę uformowaną z mięsnego farszu o średnicy ok. 5 cm. Potem mięso oklejamy ziemniaczana masą tak, by powstały kule o średnicy 7-8cm. Aby kartacze nie rozgotowały się, należy je wrzucać do wrzącej wody. Wcześniej do zimnej jeszcze wody można włożyć łyżkę rozdrobnionej mąki ziemniaczanej oraz pół łyżki stołowej masła. Dzięki temu kartacze nie sklejają się i maja ładną jednolita powierzchnię. Po wypłynięciu kartaczy na powierzchnię, gotujemy je ok 20 minut na wolnym ogniu.

Dodatki:
60 dag surowego boczku wieprzowego (nie wędzony), 3 średniej wielkości cebule, 1/2 kostki smalcu wieprzowego. Boczek wraz z cebulką kroimy w drobniutką kostkę i smażymy na smalcu.

Więcej przepisów na stronie uzdrowiska Gołdap.

Źródło: Facebook

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej Gołdap, naszemiasto.pl, Facebook, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej