Święto Ceramiki w Bolesławcu. Targ ceramiki, koncerty i pokaz laserowy

przez Monika Tarka-Kilen

Każdy Polak zna kolorowe kubeczki, filiżanki, talerzyki i dzbanki z Bolesławca. Każdy miłośnik tych pięknych przedmiotów powinien chociaż raz odwiedzić Bolesławiec w środku sierpnia, kiedy odbywa się Święto Ceramiki Bolesławieckiej. W tym roku odbędzie się jego 29. edycja. Od 16 do 20 sierpnia na rynku swoje wyroby zaprezentuje ponad 100 wystawców.

Słynne niebieskie oczko jest chyba najbardziej znanym wzorem ceramiko z Bolesławca. Ale są tez inne wzory – geometryczne i kwiatowe. Większość z nich powstaje ręcznie – za pomocą stemplowania lub malowania.

Już wkrótce znów zabłyśnie kobaltowe pawie oko, tym razem w wyjątkowym europejskim anturażu. Już po raz 29 Bolesławiec stanie się międzynarodowym centrum ceramicznym i tyglem artystycznym podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Rok 2023 jest dla Bolesławca wyjątkowy ze względu na Nagrodę Europy przyznaną bolesławianom za krzewienie idei europejskich. 29. Święto Ceramiki odbędzie się pod hasłem „Żyjemy w Europie – Europa jest w Nas!”. Początek wydarzenia w środę 16 sierpnia, kiedy to w Rynku rozpoczną się targi ceramiki. Ponad 100 wystawców zaoferuje ceramikę użytkową i artystyczną. Każdy odnajdzie tu wzór, który go zachwyci.

Targom towarzyszyć będą wystawy: Członków Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych RP w Punkcie Informacji Turystycznej i Poplenerowa – 58. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki.

W czwartek, 17 sierpnia dołączą nowe atrakcje: prestiżowa wystawa „Nowe wzornictwo w Ceramice Bolesławieckiej” w galerii „W sam raz” w Bolesławieckim Ośrodku Kultury oraz tradycyjna giełda staroci, która kolejny raz odbędzie się na boisku szkolnym Zespołu Szkół Zakonu Pijarów.

Odbywać się będą także warsztaty ceramiczne w bok – owskim ogrodzie ceramicznym a ulicami miasta 17 sierpnia przejdzie Parada obrazującą Europejski Teatr Społeczności Bolesławca. Na paradujących czekają dwa konkursy z hojnymi nagrodami oraz specjalne niespodzianki na trasie. Parada zakończy się pod główną sceną, gdzie Starszy Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego otrzyma z rąk Prezydenta Miasta klucze do bram, przejmując symboliczną władzę nad miastem ceramiki. Wieczorem rozpocznie się koncertowa część BŚC. Na głównej scenie zagrają: BRYSKA i Wiktor Dyduła, a na scenie alternatywnej przed BOK-MCC zabrzmi „rockowy piątek”, czyli zespoły NoWay i Elliv.

W sobotę 19 sierpnia ciąg dalszy atrakcji min. wyścig kolarski czy Glina Show a na głównej scenie wydarzenia zagrają Rafał Brzozowski i Natalia Nykiel. Niedzielę 20 sierpnia rozpocznie „Bieg po ceramiczną filiżankę”. Śmiałkowie będą mieli do pokonania stromiznę schodów i okazję do zdobycia cennych nagród. Wieczorem zaplanowano jazzowe improwizacje z Pendofskym i przylatującym z Nowego Yorku Stevem Carringtonem. Gwiazdami głównej sceny będą: Natalia Przybysz oraz Ørganek.

Na zakończenie Święta Ceramiki niebo rozbłyśnie laserami w pokazie „Bolesławiec w drodze do Nagrody Europy”.

Źródło: swietocaramiki.pl

Żródło: Facebook, mat.pras., swietocaramiki.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej