Inicjatywa obywatelska. Park Wisławy Szymborskiej w Krakowie – na setną rocznice urodzin poetki i noblistki

przez Monika Tarka-Kilen

Park Wisławy Szymborskiej został otwarty w niedzielę w centrum Krakowa w 100. rocznicę urodzin poetki. Teren zielony urządzono przy ul. Karmelickiej. O jego powstaniu zdecydowali mieszkańcy miasta, głosując w budżecie obywatelskim.

Prezydent miasta Jacek Majchrowski, dziękując pomysłodawcom parku i mieszkańcom za decyzję o jego utworzeniu, zaznaczył, że w Krakowie jest wiele miejsc, które świadczą o obecności Wisławy Szymborskiej.

To miejsca, w których mieszkała (…) siadała na kawie, gdzie chodziła, gdzie chciała być. Teraz dodajemy nowe miejsce – park jej imienia, dokładnie w 100-lecie jej urodzin

Obecny na uroczystości sekretarz poetki i prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek mówił, że miasto uczciło swoją noblistkę nie poprzez wzniesienie jej pomnika, ale jego zasianie i posadzenie.

Nasze miasto upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała. W parku można przeżyć radość czytania, a może i pisania. Leżeć na trawie i podziwiać paradujące nad nami chmury. Rozmawiać z kamieniem lub wsłuchiwać się w milczenie roślin. Zakochać się od pierwszego wejrzenia, miłością najlepiej szczęśliwą. Przyglądać się cudom pierwszym lepszym. Rozważać możliwości. Zdumiewać się. Na wszelki wypadek powątpiewać, czy to, co ważne, ważniejsze jest od nieważnego. W niedzielę – dziękować swojemu sercu, że nie marudzi. Czytać listy umarłych. Dzielić się wrażeniami z teatru. Obmyślać świat – wydanie drugie. I pamiętać, że nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy

W kolorowym ogrodzie zasadzono 125 drzew, m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców, a także drzew owocowych, takich, jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Zieleń niższą wypełnia ponad 1,6 tys. różnych krzewów, m.in. bez czarny, lilak pospolity, kalina wonna, hortensje, róże czy porzeczki. Przygotowujący park Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził też ponad 18 tys. bylin i ponad 70 tys. cebul.

Wśród zieleni umieszczono tabliczki z poetyckimi cytatami z wiersza “Możliwości”, a ścianę przyległej kamienicy zdobi mural, którego centralnym elementem jest wiersz “Nic dwa razy”. Towarzyszą mu grafiki korespondujące z inną dziedziną artystycznej działalności poetki – kolażami.

Źródło: dzieje.pl, Facebook, lovekrakow.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej