„Powstali 1863-64” – multimedialna wystawa w Ostrołęce. Hołd dla Polaków, którzy walczyli o wolną ojczyznę

przez Monika Tarka-Kilen

Na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce od 13 do 25 czerwca można oglądać multimedialną wystawę o bohaterach Powstania Styczniowego – „Powstali 1863-64”. Wystawa jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach.Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie.Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

W tym roku obchodzimy kolejną ważną, okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – U podstaw wszystkich naszych zrywów narodowych było wielkie pragnienie Polaków, żeby Ojczyzna była naprawdę wolna (…) Nasz teren powiatu ostrołęckiego uczestniczył aktywnie w Powstaniu Styczniowym. Wydał swoich bohaterów, poniósł ofiarę dla wolności Ojczyzny, dlatego warto, żebyśmy o Powstaniu i jego bohaterach trochę więcej wiedzieli

– mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski.

W otwarciu wystawy wzięli udział pracownicy Muzeum Historii Polski, które zorganizowało ekspozycję, młodzież i nauczyciele z ostrołęckich szkół oraz rekonstruktorzy z Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoya”.

Jeden z weteranów Powstania w 1936 roku powiedział, że przez wiele lat weteranów styczniowych, traktowano po macoszemu, źle, jakby byli wyklęci. To słowo „wyklęci” w tym miejscu brzmi w sposób szczególny. Łączy bohaterów 63’ roku z tymi bohaterami, którzy na przekór wszystkiemu, często w beznadziejnej sytuacji walczyli o Polskę. Wystawa „Powstali 1863–64” opowiada o ludziach: bardzo krwistych, posiadających wielką historię, barwną, często te życiorysy układają się w powieść przygodową. Jest to też opowieść o kobietach, które są niezwykłymi nie tylko patriotkami, ale przede wszystkim emancypantkami, niezwykle nowoczesnymi. Nie tylko idą na pole bitwy, organizują zaplecze, ale dają radę sobie po 64’ roku, kiedy zostają same, z dziećmi i muszą utrzymać swoje rodziny

– powiedział Wojciech Kalwat – pełnomocnik Ministra MKiDN ds. organizacji wydarzeń kulturalnych związanych ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego, a także kurator ekspozycji.

Największym i najbardziej spektakularnym elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są na wspomnieniach, relacjach, źródłach archiwalnych, dokumentach.

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – mają okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum Żołnierzy Wyklętych, do 25 czerwca.

Źródło: mat.pras., Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej