Film kręcony w Oświęcimiu z Grand Prix na Festiwalu w Cannes

przez Monika Tarka-Kilen

Grand Prix w Cannes otrzymała brytyjsko-polska koprodukcja “The Zone of Interest” Jonathana Glazera. To zrealizowana na postawie wojennej powieści romantycznej “Strefa Interesów” Martina Amisa historia o życiu komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hossa i jego rodziny w willi położonej za murem obozu.Zdjęcia do filmu zrealizował Łukasz Żal. Polską producentką jest Ewa Puszczyńska. Światowa premiera filmu odbyła się w Cannes 19 maja.

“The zone of Interest” ( “Strefa Interesów) to inspirowany powieścią Martina Amisa obraz to polsko-brytyjska koprodukcja. Zdjęcia do filmu w całości zostały zrealizowane w Polsce.

Film w reżyserii Jonathana Glazera opowiada o życiu codziennym niemieckiej rodziny mieszkającej w czasie drugiej wojny światowej obok niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Jednocześnie “Strefa interesów” przybliża postać polskiej nastolatki, która pomagała więźniom obozu.

Wszystkie zdjęcia do filmu, których autorem jest Łukasz Żal – zostały zrealizowane w Polsce, z czego ich większa część w Oświęcimiu, przy ścisłej współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jego twórcy przeprowadzili szeroko zakrojone, wieloletnie badania historyczne, oparte również na rozmowach przeprowadzonych z mieszkańcami Oświęcimia – informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Filmowcy spotykali się i rozmawiali z mieszkańcami, którzy jako dzieci z narażeniem życia pomagali więźniom.

W obsadzie zobaczymy m.in. Sandrę Hüller (“Toni Erdmann”) oraz Christiana Friedela (“Biała wstążka” oraz serial “Babilon Berlin”). “Strefa interesów” jest koprodukcją Wielkiej Brytanii i Polski. Brytyjskim producentem jest James Wilson (Two Wolves Films), po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), producentka takich filmów jak “Ida” i “Zimna wojna”.

Nie robi się filmów z myślą o festiwalach i nagrodach, ale z myślą o publiczności, co się chce jej przekazać. Jeśli jednak film zostaje przyjęty i to na tak ważny festiwal i to jeszcze do Konkursu Głównego – to można się tylko bardzo cieszyć i być dumnym. Reakcja mogłaby być jedna – ogromna radość, nie tylko moja, ale wszystkich twórców

– mówi Ewa Puszczyńska w biuletynie informacyjnym PISF-u.

Są tacy producenci i takie projekty, o których już od początku wiadomo, że ich droga zakończy się sukcesem. Wielka radość, ale niewielkie zaskoczenie. Ewa Puszczyńska to najlepsza producentka w Europie

– dodaje dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosław Śmigulski. Premiera filmu podczas Festiwalu Filmowego w Cannes miała miejsce 19 maja.

 

Polskie akcenty festiwalu w Cannes w 2023 roku

– W konkursie filmów krótkometrażowych – „As It Was” Damiana Kocura i Anastasii Solonevych
– W sekcji ACID (Association du Cinéma Indépendant pour sa Diffusion) – dokument „Skąd dokąd” Macieja Hameli
– W sekcji Short Film Corner – „Nowy początek” Daniela Szajdeka
– W sekcji Cannes Next – film 3D „Murals” Artema Iwanienki, Alexa Topallera i Dana Shapiro – koprodukcja polsko-ukraińska.

 

 

Festiwal w Cannes plakat – mat. pras.

 

Źródło: PISF, IMDb, Viva.pl, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej