W polskich miastach ruszają tradycyjne Jarmarki Wielkanocne z atrakcjami

przez Monika Tarka-Kilen

Polskie miasta stroją się na święta. Ruszają wielkanocne jarmarki. w wielu polskich miastach już to tradycja – ożywiają centra, wprowadzają kolor, nastrój i klimat. Promują lokalną kulturę i smaki. Poczuć atmosferę zbliżających się świąt, skosztować lokalnego jedzenia, czy kupić ręcznie wykonane ozdoby będzie można m.in. w Krakowie, Olsztynie, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Grudziądzu, Bydgoszczy czy Poznaniu.

Jarmarki ruszają w ten weekend w większości miast na rynkach głównych, w Łodzi na Piotrkowskiej. Na zwiedzających poza lokalnym jedzeniem i rękodziełem często czekają też inne atrakcje. W Bydgoszczy jarmark połączono z koncertami dla studentów i mieszkańców. W Szczecinie w tym roku zdecydowano się wzbogacić jarmark o warsztaty i prelekcję dotyczącą zwierząt, w Krakowie tradycyjnie odbędą się pokazy artystyczne, a Poznań w tym roku postawił na gry i zabawy dla najmłodszych.

Jarmark w Szczecinie

Uwielbiany przez szczecinian Jarmark Wielkanocny w Alei Kwiatowej rozpoczyna się 31 marca. W kilkudziesięciu drewnianych domkach będzie można kupić wielkanocne ozdoby i tradycyjne świąteczne przysmaki.

Przejażdżki jajowozem w Łodzi

Łódzki Jarmark Wielkanocny odbywa się na Piotrkowskiej. Rozpoczął się już 24 marca i potrwa do 4 kwietnia. Wyjątkowo w tym roku jarmark odbędzie się na Pasażu Rubinsteina, na odcinku od ulicy Tuwima do ulicy Traugutta.

Przez 18 dni będzie można kupić sery z Podhala, miody naturalne, ręcznie robioną chałwę, regionalne wina, a także bogaty wybór świątecznych dekoracji, niezbędnych na każdym Wielkanocnym stole. Do wyboru ręcznie wykonane serwety, produkty z wikliny i rękodzieło z Łodzi oraz regionu.

W ciągu dnia, Jarmark będzie wypełniony wydarzeniami oraz animacjami artystycznymi dla całych rodzin, takimi jak zabawy cyrkowe, pokaz sztuk ulicznych, spotkania z klownem, z postaciami z bajek oraz symbolami świąt Wielkiej Nocy. Poza tradycyjnymi świątecznymi produktami na jarmarku zaprezentują się wystawcy z produktami spożywczymi z różnych stron świata. Jedną z atrakcji będzie dla najmłodszych przejazd jajowozem.

Jarmark Wielkanocny w Poznaniu

Organizowany jest od 2013 roku, na płycie Starego Rynku w Poznaniu. W tym roku ponownie w Placu Wolności. W około 40 domkach przed świętami spotkamy wystawców zarówno z Polski jak i innych państw europejskich.

Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana. Ale znajdziecie też biżuterię, obrusy, serwetki, kierpce haftowane, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna oraz inne wyroby regionalne, a także oscypki czy pierniki.

Spodziewać możemy się również punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, promujące kuchnię staropolską. Poznański Jarmark Wielkanocny to nie tylko handel. Towarzyszą mu także atrakcyjne wydarzenia kulturalne i działania artystyczne.

Jarmark w Olsztynie

Olsztyński Jarmark Wielkanocny odbędzie się w weekend 1-2 kwietnia w godzinach od 10.00 do 18.00 w przestrzeniach Kuźni Społecznej na ulicy Kotańskiego 1.

Grudziądz wita wiosnę

Wielkanocny jarmark na Rynku i piknik w Centrum Edukacji Ekologicznej zaplanowano na 1 kwietnia w Grudziądzu. W sobotę na Rynku trwać będzie Grudziądzki Jarmark Wielkanocny. Będzie co zjeść, będzie co obejrzeć, będzie czego posłuchać. Natomiast w Centrum Edukacji Ekologicznej zaplanowano piknik wielkanocny. To propozycja dla rodzin z dziećmi.

Akademicki Jarmark Wielkanocny w Bydgoszczy

Ostatni dzień marca i pierwsze dni kwietnia w Bydgoszczy obfitują w wydarzenia. Są koncerty, spektakle, imprezy sportowe. W Fordonie zaczyna się Akademicki Jarmark Wielkanocny przy Politechnice Bydgoskiej. Potrwa do 2 kwietnia. Oprócz pysznego jedzenia jarmarkowi towarzyszyć będzie wiele atrakcji i muzyka na żywo.

Wraz z Filharmonią Pomorską mieszkańcy spotkają się w Strefie Kultury, w której najmłodsi wezmą udział w zajęciach twórczych. Wysłuchają też koncertu z animacją. Jarmark Wielkanocny to idealna okazja, by sprawdzić swój stan zdrowia. Miasto zapraszam na “Wiosenny Piknik Zdrowia”, podczas którego będzie można zrobić darmowe badania.

Nie ma Jarmarku Wielkanocnego bez kurczaków! Będzie można je w Bydgoszczy odwiedzić w specjalnie dla nich przygotowanym domku. Za bezpieczeństwo i komfort kurczaków odpowiadają najlepsi specjaliści z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.

Źródło: Pixaby

Źródło: portal samorządowy, Facebook, TVP3, Radio Pik, Bydgoszcz.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej