Centrum Gdyni zgłoszone na listę UNESCO

przez Monika Tarka-Kilen

Wczesnomodernistyczne centrum Gdyni, miasta gdzie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowe NNW, zostało oficjalnie zgłoszone jako polski kandydat do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wniosek w tej sprawie został podpisany przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina. Kolejnym krokiem było przekazanie dokumentacji na ręce Lazare Eloundou Assomo – dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu – poinformował portal gdynia.pl. Po weryfikacji wniosku UNESCO przekaże go do swojej agendy ICOMOS, która ma przygotować decydujący raport. To długotrwały proces. Decyzja może zapaść najwcześniej w połowie 2024 roku.

W uzasadnieniu wniosku podkreślono, że wczesnomodernistyczne centrum Gdyni ukazuje znaczącą wymianę wartości kulturowych i społecznych oraz przełom w dziedzinie rozwoju architektury i urbanistyki, jaki zachodził w latach 20. i 30. XX wieku. To wtedy rodziła się zupełnie nowa koncepcja “budynku, który jest tak inny od tych, jakie go poprzedzały, że nowa architektura staje się faktem, a nie możliwością”. W gdyńskiej architekturze, jak w żadnym mieście w Polsce a nawet Europie, nie ma tak spójnego i jednolitego charakteru wczesnego modernizmu. To miejsce wyjątkowe pod tym względem na mapie świata.

Dodatkowym atutem miasta jest wyrazisty lokalny kontekst, nawiązujący do portu i krajobrazu, akcentujący nautyczne odniesienia i morską symbolikę – czytamy we wniosku.

Źródło: Gdynia.pl, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej