Warmia zapowiada świętowanie Roku Kopernika w 2023

przez Monika Tarka-Kilen

Rok 2023 będzie Rokiem Kopernika, w którym obchodzony będzie podwójny jubileusz: 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci astronoma. Na Warmii, gdzie Kopernik spędził większość swego życia, zaplanowano z tej okazji około stu wydarzeń.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego planuje realizację około 100 projektów związanych ze świętowaniem rocznic urodzin i śmierci wybitnego astronoma. Maja one na nowo podjąć próbę opisu fenomenu kopernikańskiego oraz być doskonałą promocją nauki i kultury polskiej w kraju i na świecie.

W styczniu planowana jest inauguracja obchodów Roku Kopernika na Warmii i Mazurach połączona z inscenizacją obrony Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Przez cały rok będzie się odbywał Turniej Kopernikański, czyli wojewódzki konkurs wiedzy o Koperniku dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Szkoła Policealna w Ełku otrzyma imię Mikołaja Kopernika.

W maju we Fromborku odbędzie się koncert i międzynarodowa prapremiera spektaklu muzyczno-teatralnego, który zaprosi do odkrywania świata Kopernika w muzyce. Także w maju nastąpi otwarcie dla zwiedzających Wieży Kopernika we Fromborku połączone z inauguracją nowej wystawy stałej pokazującej życie codzienne astronoma.

W czerwcu planowana jest konferencja naukowa w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Muzeum Warmii i Mazur. We wrześniu Muzeum we Fromborku będzie gospodarzem konferencji poświęconej wizerunkom astronoma w medalierstwie i numizmatyce, filatelistyce, malarstwie i grafice.

Receptury medyczne Mikołaja Kopernika mają odtworzyć uczniowie szkół policealnych w Olsztynie, Elblągu i Ełku. Przygotują oni wystawą, dzięki której będzie można się dowiedzieć, co w czasach astronoma stosowano na ból głowy, co na przeziębienie

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zabiegają o możliwość pokazania trzech ksiąg Mikołaja Kopernika, które znajdują się w szwedzkich zbiorach w Uppsali. Księgi były prywatną własnością astronoma z jego notatkami i rysunkami a także pierwsze wydanie “De revolutionibus”.

W Parlamencie Europejskim, Kwaterze Głównej NATO oraz Ambasadzie RP w Brukseli planowana jest wystawa połączona z wykładem prezentującym życie i dokonania astronoma.

Źródło: dzieje.pl, Facebook, Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, warmia.mazury.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej