W Sawinie zostanie uczczony zasłużony regionalista

przez Monika Tarka-Kilen

19 listopada w Sawinie odbędzie się wieczór pamięci poświęcony zasłużonemu historykowi i regionaliście Stanisławowi Błaszczukowi. Organizatorzy zaplanowali o 16-stej mszę św. w intencji zmarłego, która sprawowana będzie w miejscowym kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego a potem wieczór wspomnień.

Po nabożeństwie w pobliskim szpitaliku-przytułku można będzie posłuchać opowieści o historyku i pedagogu, autorze wielu publikacji poświęconych gminie, a także posłuchać o tym, jak został zapamiętany wśród sawińskiej społeczności.

Laudację poświęconą Stanisławowi Błaszczukowi wygłosi pan Mirosław Marek Dederko z Czułczyc a jego żona Henryka przeczyta swoje wiersze, w tym jeden poświęcony panu Błaszczukowi.

Stanisław Błaszczuk w latach 1994-2000 pełnił funkcję prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Chełmie, współtworzył „Rocznik Chełmski”, był autorem wielu publikacji o  regionie i gminie Sawin.

Ciekawe jest także miejsce, gdzie odbędzie się spotkanie. 2 października tego roku w Sawinie otwarto wyremontowany Szpital Przytułek – jedyny tego typu w województwie. Ma w nim swoją siedzibę Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin, którego założycielem jest pan Mirosław Marek Dederko.

Postanowiliśmy, że raz w tygodniu będzie w nim jakaś impreza. Właśnie na dzień 19 listopada na godz. 16.00 zaplanowany został wieczór wspomnień poświęcony zmarłemu Sawiniakowi, autorowi kilku publikacji o Sawinie, członkowi RTGS, Stanisławowi Błaszczukowi. Przy okazji polecam obejrzenie filmu z otwarcia Przytułku Szpitalika w Sawinie, który można obejrzeć na stronie parafii rzymskokatolickiej w Sawinie czy na facebooku Gminnego Ośrodka Kultury

– mówi pan Dederko. Pod jego redakcją ukazała się książka “Szpital-przytułek oraz kostnica, czyli ossarium w Sawinie”.

Źródło; inf.włas, Facebook, YouTube,

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej