Zmarł Krzysztof Talczewski – reżyser “Niepodległości” i “Umrzeć za Warszawę”

przez Monika Tarka-Kilen

W wieku 63 lat zmarł reżyser i dokumentalista Krzysztof Talczewski. Na Festiwalu Filmowym NNW nie raz pokazywane były jego filmy, brały udział w konkursach, można je było zobaczyć na pokazach specjalnych : „Umrzeć za Warszawę” , “Aram”, “Niepodległość”. Był naszym gościem. Zmarł 20 października 2022 r.

Krzysztof Talczewski był reżyserem, scenarzystą, historykiem sztuki. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Sorbonie. Od 1983 do 2004 roku przebywał we Francji, gdzie zrealizował przeszło 40 filmów dla tamtejszych kanałów telewizyjnych takich jak: ARTE, ANTENNE 2, FRANCE 3, TF1, Canal+, La 5, oraz dla Wytworni Filmów GAUMONT. Zorganizował w 1990 roku “Kino Uwolnione” dla Cinémathčque Francaise i Fundacji Danielle Mitterrand.

Został wyróżniony przez Senat Republiki Francuskiej – BOUQUET DE LAURIERS w 2000 r., był podwójnym finalistą “EMMY AWARDS” w Nowym Jorku w 1999 r..

W latach 2005-2006 kierował redakcją Filmów Dokumentalnych TVP1. Od roku 2006 był ekspertem PISF.

Pogrzeb śp. Krzysztofa Talczewskiego odbędzie się w piątek, 4 listopada 2022 roku, o godzinie 13, pożegnanie odbędzie się w Kaplicy Cmentarnej Cmentarza Komunalnego Doły, w Łodzi, ulica Smutna 1. Po Mszy, pochówek w Alei Zasłużonych cmentarza Doły.

Prezydent RP przyznał Krzysztofowi Talczewskiemu, pośmiertnie, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przekaże Wojewoda Łódzki.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej