Wiemy kiedy zostanie otwarte muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach?

przez Monika Tarka-Kilen

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wzięli udział w podpisaniu porozumienia między Fundacją “Dobro”, a Muzeum Podlaskim, dotyczącego utworzenia Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w rodzinnej wsi duchownego w Okopach.

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to jeden z ponad 300 projektów pamięci i muzealnych realizowanych obecnie w Polsce. Dzisiaj wchodzimy w kolejny etap tej inwestycji. Łączymy inicjatywę rodzinną Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko “Dobro”, dotyczącą powołania muzeum w miejscu urodzenia księdza

– powiedział podczas uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Umowa to porozumienie pomiędzy Fundacją “Dobro” a Muzeum Podlaskim, które od 3 lat jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To umożliwia zaangażowanie środków polskiego państwa w tę inwestycję, jak mówił prof. Piotr Gliński.

Ksiądz Popiełuszko jest autorytetem na obecne czasy, potrzebnym zwłaszcza polskiej młodzieży. Swoim życiem zaświadczył wierności podstawowym wartościom chrześcijaństwa, był chrześcijańskim bojownikiem o niepodległość Polski. Taka determinacja wierności wartościom wspólnotowym i tożsamościowym jest niezwykle potrzebna we współczesnym świecie. W ostatecznym rozrachunku broni ona wspólnoty, co widzimy na przykładzie agresji i wojny na Ukrainie. Obywatele tego państwa są zdolni do obrony tożsamości i własnego narodu właśnie dzięki temu, że są wierni pewnym wartościom

– podkreślił minister kultury.

Muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki będzie oddziałem współprowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podlaskie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W ramach zawartego porozumienia o współpracy Fundacja „Dobro” przekaże w formie darowizny na rzecz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku nieruchomość we wsi Okopy (gmina Suchowola) przeznaczoną na budowę siedziby przyszłego muzeum. Obecnie finalizowane są prace nad projektem architektonicznym i aranżacją wystawy stałej.

Według wstępnych planów Muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma zostać otwarte jesienią 2024 r. – w 40. rocznicę śmierci duchownego.

Co będzie można zobaczyć w  Muzeum bł. ks. Jana Popiełuszki w Okopach

Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem, działalnością i spuścizną bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom jego życia.

Na wystawie stałej zwiedzający będą mogli zobaczyć m. in. rekonstrukcję warszawskiego mieszkania ks. Popiełuszki przy ul. Chłodnej, którego wystrój wraz z meblami i pamiątkami, będzie przeniesiony do muzeum. W placówce znajdzie się również przestrzeń dla ekspozycji czasowych, sala audytoryjna, a także biblioteka z czytelnią i kawiarnią.

Muzeum ma być miejscem modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności, a także celem pielgrzymek. Kształt bryły budynku będzie nawiązywać do prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów czy lokalnych kościołów Podlasia i wschodniego Mazowsza. Jego centrum będzie stanowiło Miejsce Skupienia, które przybierze formę kapliczki przykrytej dwuspadowym dachem.

Idąc  w kierunku znajdującego się niedaleko lasu, będzie można zatrzymać się na krawędzi emblematycznej tamy. Po ścianie uskoku będą spływać strumienie wody. Betonowa konstrukcja i szum wody to symboliczne nawiązanie do tamy we Włocławku – miejsca śmierci bł. ks. Popiełuszki, a także do wody jako symbolu życia i obmycia z grzechów.

Życie bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, był też ministrantem w miejscowym kościele. W latach 1961-1965 uczęszczał do suchowolskiego liceum ogólnokształcącego. Zdał maturę, a następnie wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie inwigilowany przez SB i MO. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. 13 października 2009 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Źródło: gov.pl, materiały prasowe.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej