To oni wykonali kryształową błękitną urnę dla serca Piłsudskiego. Unikalne szkło Huty Niemen można oglądać w Płocku

przez Monika Tarka-Kilen

W Muzeum Mazowieckim w Płocku od kilku dni można zobaczyć ekspozycje pt. „Szkło Huty Niemen”, która prezentuje ponad 500 wyrobów, największego polskiego przedwojennego producenta i eksportera wyrobów szklanych. Jest elegancko i kolorowo.

Na wystawie zaprezentowano m.in. zestawy toaletowe, flakony na perfumy, żardiniery, wazony, zestawy do ponczu, pochodzące ze zbiorów czterech kolekcjonerów: Juliusza Bołbota, Grzegorza Budzyńskiego, Ireneusza Matery i Michała Naglika. Owe produkty, królowały w okresie II Rzeczpospolitej na stołach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Na wernisażu wystawy “Szkło Huty Niemen”, który odbył się 1 lipca, gośćmi byli Danuta Stolle-Grosfeld, potomkini właścicieli huty oraz trzech z czterech kolekcjonerów, których zbiory prezentuje muzeum – Juliusz Bołbot, Grzegorz Budzyński i Ireneusz Matera. O wystawie opowiadali dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj i jej kuratorka Małgorzata Szadkowska.

Wśród niezwykle prestiżowych zadań Huty Szkła Niemen trzeba wymienić wykonanie w 1935 roku kryształowej błękitnej urny, w której na cmentarzu na Rossie w Wilnie złożono serce Józefa Piłsudskiego. Urnę wykonał zakładowy majster Edmund Miatkowski. Niemniej ważnym zadaniem było w czasach tuż powojennych zrobienie wielkiego szkła z widokiem Kremla upamiętniającego kolejną rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej.

Ekspozycja jest pierwszym tego typu projektem muzealnym poświęconym Hucie Szkła Niemen bazującym na zbiorach prywatnych.

Wyroby największej polskiej przedwojennej huty można oglądać w siedzibie Muzeum przy Kolegialnej 6. Wstęp na wystawę jest darmowy. Jednak z powodów bezpieczeństwa obiektów, na wystawę może wchodzić jednocześnie maksymalnie 10 osób!

Historia Huty „Niemen” rozpoczyna się w 1891 roku, kiedy to została zawiązana spółka przez Wilhelma Krajewskiego i Juliusza Stolle. Wydzierżawiła ona istniejący nieopodal zakład produkujący szkło, zmieniając charakter jego produkcji ze szkła gospodarczego na galanteryjne. Początkowo były to wyroby skromne. Szkło dmuchane. Szklanki, abażury do lamp, izolatory elektryczne. Dopiero później pojawiła się galanteria szklana. Ciekawy ARTYKUŁ na  temat historii huty szkła Niemen, z archiwalnymi zdjęciami pokazującym wnętrza fabryki i ich dawne wyroby opublikowała strona glosznadniemna.pl.

Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku, Facebook, glosznadniemna.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej