Stroje i zabawy z XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej w Pałacu w Choroszczy

przez Monika Tarka-Kilen

W niedzielę w parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy można było poczuć klimat XVIII-wiecznego życia, zobaczyć dworskie obyczaje oraz barwne stroje i fryzury z epoki w wykonaniu Towarzystwa Stanisławowskiego. O ówczesnej modzie opowiedziała dr Anna Straszewska z Instytutu Sztuki PAN.

Zjawiskowe stroje, fryzury i dekoracje spotykane na salonach Jana Klemensa Branickiego były tematem trzeciego spotkania z cyklu Colloquia Braniciana, czyli podróży do kultury XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.

Można było nie tylko zobaczyć pokaz staropolskich strojów damskich oraz męskich, ale także przypomnieć sobie gry i zabawy sprzed kilku wieków. Dokładnie takie, w które bawiło się towarzystwo Jana Klemensa Branickiego w choroskim parku.

Colloquia Braniciana to cykl spotkań poświęcony kulturze XVIII wiecznej Rzeczpospolitej. Organizowane są przez Muzeum Podlaskie. Gromadzą pasjonatów tamtych czasów. Spotkania są poświęcone dziedzinom sztuki, obecnym na hetmańskim dworze w Białymstoku.

Kolejne Colloquia Braniciana, tym razem dotyczące kuchni staropolskiej, 23 września, oczywiście w Pałacu w Choroszczy.

Pałac Branickich w Choroszczy – poznaj historie tego pięknego miejsca!

Zabytkowy pałac Branickich powstał w latach 1745-1764 dla magnata Jana Klemensa Branickiego na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami. Pałac był uzupełnieniem głównej rezydencji hetmana Branickiego mieszczącej się w Białymstoku. Przy pałacu znajdował się folwark z zabudowaniami.

Pierwszy etap budowy założenia miał miejsce przed 1729 rokiem i rozpoczęła ją budowa pałacyku myśliwskiego na sztucznej wyspie oraz 400 metrowego kanału. Po ślubie Jana Klemensa Branickiego z Elżbietą Poniatowską, rozpoczęto w 1748 roku rozbudowę parku, który powiększono przeprowadzając przez niego promieniste aleje, zasadzono szpalery z krzewów i drzew, wykopano też poprzeczny kanał, aby tworzył krzyż wodny. Ostateczna kompozycja ogrodu była symetryczna, o wielu przecinających się alejach, z widokowymi ciągami alei zamkniętych elementami architektonicznymi.

Na zakończeniu alei ustawione były bramki i mostki nad kanałem oraz rzeźby drewniane ptaków i puttów. Prace nad kompozycją ogrodową zakończono około 1752 r.Źródło: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Facebook, TVP3 Białystok, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białystok subiektywnie.

Źródło: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Facebook, TVP3 Białystok, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białystok subiektywnie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej