Ukraińscy aktorzy przygotowują w Gardzienicach spektakl “Uchodźcy”

przez Monika Tarka-Kilen

W Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach przygotowywana jest premiera specjalnego przedstawienia telewizyjnego, które opowiada o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Spektakl “Uchodźcy” przygotowują przebywający tam aktorzy z Ukrainy.  Film pokaże 6 czerwca TVP3 Lublin.

W ośrodku pojawili się operatorzy i ekipa telewizyjna. Trwają zdjęcia do spektaklu “Uchodźcy”, który napisał ukraiński dramatopisarz Konstantin Konovaiow. Podjął się też wyreżyserowania przedstawienia. W budynkach teatru znaleźli schronienie aktorzy i twórcy z Ukrainy, którzy biorą udział w przedsięwzięciu.

Pomysłodawcy, ukraiński reżyser Oleg Dracz oraz twórca teatru Włodzimierz Staniewski – chcą ukazać los Ukraińców, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w Polsce. W przedstawieniu zobaczymy jak wyglada teraz ich codzienne życie.

W Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach już na początku wojny uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie. Teatr nieustannie zbiera środki na ich utrzymanie.

Ciężar rozdysponowania środków finansowych wzięła na siebie Pani Vlada Gavryliuk, aktorka, pedagog dziecięcy, założycielka szkoły w Kijowie Teritoria Tworienia „Creator” Kids. Vlada mieszka teraz w naszym Ośrodku w Gardzienicach, z mężem Olegiem Draczem (wybitnym aktorem, pedagogiem) i dwójką cudownych dzieci: Sofija (2,6 lat) i Tychin (5 lat).Przybywają do nas też inni uchodźcy z różnych środowisk, którym staramy się zapewnić gościnę

– czytamy na stronie internetowej ośrodka.

Vlada stara się określić (we współpracy z nami) jaki jest zakres potrzeb, od prowiantu, niezbędnych rzeczy do życia dla dorosłych i dzieci, potrzeb medycznych, po potrzeby szkolne dzieci, sprzęt do prowadzenia kursów oraz wysyłania wsparcia potrzebującym w samej Ukrainie. Zorganizowała już na przykład przerzut kilkudziesięciu kamizelek kuloodpornych na Ukrainę.

Ośrodek Praktyk Teatralnych “Gardzienice” to jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie. Byli pionierami nowego trendu w teatrze światowym. Dorobek Gardzienic wywarł wielki wpływ na wielu praktyków teatru na całym świecie i był szeroko opisywany w wielu publikacjach.

Źródło: Facebook, TVP3 Lublin, Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej