W Sieradzu odbyła się gala finałowa konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Ojczyzny”

przez Monika Tarka-Kilen

W Teatrze Miejskim w Sieradzu miała miejsce gala finałowa konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Ojczyzny”. W trwającym kilka miesięcy konkursie brała udział młodzież szkolna z całego województwa łódzkiego. Rywalizowano nie tylko w kategoriach wiekowych, ale także tematycznych, takich jak komis, prezentacja multimedialna czy film.

W czasie uroczystej gali pokazano film w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego “Sny stracone, sny odzyskane”. Obraz odsłania dramat polskich rodzin poddawanych surowym represjom, jakie stosowały władze sowieckie i polskie wobec ludności cywilnej, w odwecie za pomoc niesioną partyzantce niepodległościowej po 1944 roku.

Po filmie odbyła się debata z udziałem reżysera a także młodzieży, prowadzona przez Tadeusza Płużańskiego – dziennikarza, historyka, publicystę. Pan Tadeusz jest synem żołnierza niezłomnego – Tadeusza Ludwika Płużańskiego ps. „Tadeusz”, „Radwan”, który był współpracownikiem rtm. Witolda Pileckiego. W debacie uczestniczył także Tadeusz Chowański, bratanek Żołnierza Niezłomnego Antoniego Chowańskiego ps. „Kuba”, walczący o zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, inicjator budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej. W zeszłym roku pan Tadeusz odebrał w czasie Retrospektyw Festiwalu NNW w Sieradzu statuetkę Drzwi do Wolności.

Spotkanie zgromadziło zarówno liczną młodzież, szerokie grono vipów a wśród nich rodziny pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Jedną z takich osób była Pani Jolanta Waleńcik, siostrzenica Eugeniusza Welfla ps”Orzełek” żołnierz VI Brygady Wileńskiej AK, który poległ we wrześniu 1950 roku we wsi Borychów na Podlasiu. To m.in. również i Jego przywołuje mój film “Sny stracone, sny odzyskane” który miałem zaszczyt wczoraj zaprezentować. Represje dotknęły całą jej rodzinę, w więzieniu siedziały m.in. jej matka i babka. Emocje, pomimo upływu lat są tak silne, że pani Jolanta opowiadając historie swojej rodziny nie może ukryć wzruszenia

– mówi reżyser Arkadiusz Gołębiewski i dodaje, że gala w Sieradzu to ważne, wzruszające, edukacyjne wydarzenie:

Liczę na to, że liczne prace filmowe, komiksy, prace literackie, które zostały nagrodzone w Sieradzu będziemy mogli niebawem w sieci oglądać. Ja zapraszam laureatów do działania w Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW oraz konkursach Młodzi dla Historii organizowanych przez nasze Stowarzyszenie Scena Kultury.

Uczniowie nagrodzeni w Sieradzu:

Szkoły Podstawowe – klasy V-VIII
1 miejsce – Karol Borkowski (SP 172 Łódź)
2. Bartosz Włodarczyk (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Zduńska Wola) oraz Amelia Pańczyk (SP Kłódna)
3. Lena Czapla (SP Wolbórz) oraz Oliwia Gadula (SP nr 13 Piotrków Trybunalski).

Ponadto nagrodzono 19 finalistów.

Kategoria komiks
1. Lilianna Klimas (SP nr 2 Konstantynów Łódzki)
2. Kinga Cichowlas (SP nr 2 Pajęczno)
3. Julia Zielińska oraz Zuzanna Książek (obie SP Łękawa)

Wyróżnienia
1. Otylia Bolimowska (SP Królowej Pokoju Łowicz)
2. Maja Kucharska (SP nr 2 Rawa Mazowiecka)
3. Karolina Stachera (SP Biała)
Nagrodzono także finalistów tej konkurencji.

Kategoria prezentacja multimedialna
1. Anna Wiśniewska (II LO im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim)
2. Paweł Kozanecki (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie)
3. Karolina Kuchta (V LO im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim)

Kategoria film
1. Mateusz Cieślak (ZSZ nr 2 Skierniewice)

Wyróżnienia
Marcel Sowiński oraz Marcel Gąsior (oba II LO Tomaszów Mazowiecki).

Źródło: UM Sieradz, Sieradz Nasze Miasto, inf. własne.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej