“Śledztwo katyńskie” – warsztaty dla młodzieży w Ostrołęce

przez Monika Tarka-Kilen

” W 1939 roku wydarzyło się dokładnie to samo, co dzieje się teraz na Ukrainie” – tymi słowami zaczął swój wykład dla młodzieży z Ostrołęki Marcin Łaszczyński z Biura Edukacji IPN w Warszawie. 6 maja Biuro Edukacji przeprowadziło w ostrołęckim Muzeum Żołnierzy Wyklętych warsztaty zatytułowane „Śledztwo katyńskie”.

W zajęciach wzięli udział najpierw uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrołęce, a następnie Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce.

W 1939 roku wydarzyło się dokładnie to samo, co dzieje się teraz na Ukrainie. Tam jest regularna wojna, a strona rosyjska mówi, że to operacja specjalna. Stosowana jest ta sama terminologia. Oficjalnie przyszli w 1939 roku po to, aby ratować mniejszość ukraińską i białoruską przed ewentualnymi działaniami wojennymi i z tego powodu, że miała być tłamszona przez dotychczasowy rząd polski. Tworzą republiki ludowe, które później wejdą w skład wielkiego imperium. Putin robi to samo na Ukrainie. Dlatego Katyń wpisuje się w dzisiejszy czas

– mówił Marcin Łaszczyński z Biura Edukacji IPN w Warszawie

Opowiadając o Zbrodni Katyńskiej wspominał, że do niewoli sowieckiej dostało się ok. 200 tys. polskich żołnierzy. Decyzją najwyższych władz ZSRR, która została podjęta tajną uchwałą Biura Politycznego KC WKP(b), zamordowano wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski. Ponad 10 tys. osób ofiar zbrodni katyńskiej było oficerami Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

Wielka Brytania starała się całą sprawę zamieść pod dywan, bo to by szkodziło przyszłemu zwycięstwu nad Niemcami. Rosjanie się wszystkiego wyparli. Od tego momentu zaczyna się kłamstwo katyńskie. Zachód milczy albo przyjmuje narrację sowiecką (…) Gdy tylko zastrzelono oficerów, rozpoczyna się zabijanie pamięci. Ekshumacje były bardzo krótkie, część nazwisk zidentyfikowano. Głównym wygranym II wojny światowej jest Związek Sowiecki. Czy będzie mówił o tym, czego dokonał w Katyniu? Tym bardziej, że jest kolejnym agresorem, okupantem ziem polskich? Pamięć o Katyniu stała się tym, co nas mobilizowało

– opowiadał historyk IPN.

“Śledztwo katyńskie” to nowoczesny warsztat edukacyjny pozwalający nauczycielom i edukatorom włączyć uczestników w detektywistyczne dochodzenie, którego celem jest ustalenie tożsamości ofiar Zbrodni Katyńskiej. Warsztaty mają nie tylko przedstawić okoliczności zbrodni, ale też służyć upamiętnieniu ofiar i zaznajomieniu uczniów ze specyfiką pracy historyków – jak informuje IPN.

Kluczowym elementem warsztatów są przedmioty wydobyte z dołów śmierci, których oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Katyńskiego. Przedmioty te – których właścicieli często nie znamy – są niemymi świadkami ludobójstwa popełnionego przez Związek Sowiecki na polskich obywatelach.

Warsztaty IPN organizuje w miejscach i szkołach w całej Polsce. „Śledztwo katyńskie” ma na celu skłonienie nieobeznanych z tematyką uczniów, aby bliżej zainteresowali się historią Katynia.

Źródło: IPN, Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej