Charytatywne pokazy filmów ukraińskich w całej Polsce – wsparcie uchodźców z Ukrainy

przez Monika Tarka-Kilen

Ukraina! Festiwal Filmowy organizuje specjalne, charytatywne pokazy filmów w całej Polsce, z których dochód przeznaczony zostanie na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Pokazy będzie można oglądać nie tylko w dużych miastach takich jak Warszawa, Łódź czy Kraków ale także w mniejszych miejscowościach np. w Sochaczewie, Limanowej, Szamotułach, Złotoryi, Obornikach czy Śremie.

W nadchodzących dniach w Warszawie odbędą się pokazy kilku filmów. Na początku “Złe drogi” w reżyserii Natalii Worożbyt – seans 4 marca o godz. 20:00 w Kinie Luna. cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone są dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz był ukraińskim kandydatem do Oscara. Gośćmi spotkania po seansie będą: Okasana Czerkaszyna – ukraińska aktorka, Roza Sarkisian – ukraińska reżyserka teatralna, Tymur Jaszczenko – ukraiński reżyser filmowy, Dariusz Jabłoński – polski reżyser filmowy i producent. Spotkanie prowadzi dziennikarz filmowy Artur Zaborski.

Kolejny film “Moja wojna” w reżyserii Maszy Kondakowej zostanie wyświetlony 5 marca o godz. 18:00 w Kinotece. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych we wschodniej Ukrainie w 2014 roku. Po projekcji odbędzie się spotkanie na temat sytuacji w Ukrainie. Gośćmi spotkania będą Anna Łazar, Iza Chruślińska, Piotr Tyma i Grzegorz Brzozowski. Spotkanie prowadzi dziennikarz Piotr Pogorzelski.

Podczas pokazu specjalnego filmu „Moja wojna” organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych na platformie Mojeekino.pl w dniach 25-27 lutego, udało zebrać się kwotę 21 tys. 375 zł, która zostanie przeznaczona na pomoc Ukraińcom.

Kolejnym tytułem, który zostanie pokazany w ramach pokazów specjalnych, jest “U311 Czerkasy” Tymura Jaszczenki. Film przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach historię ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą. Film dostępny będzie na platformie mojeekino.pl w dniach 1-21 marca.

Ponadto, pokazy filmowe będą odbywać się w ponad 30 kinach w całej Polsce. Ukraińskie filmy pokażą m.in. Kinio Pyrzyce w Pyrzycach, Kino Odeon w Sochaczewie, Kino Klaps (Limanowa), Kino-Teatr Forum (Bolesławiec), DKF Kinochłon (Augustów), Kino Zamek (Szczecin), Kinoteatr Słonko (Śrem), Kino Halszka (Szamotuły), Kino Oskard (Konin), Kino Zacisze (Piekary Śląskie), Kino Awangarda (Olsztyn), Kino Aurum (Złotoryja), Kino Bałtyk (Racibórz), Kino Janosik (Żywiec), Kino Łydynia (Ciechanów), Obornicki Ośrodek Kultury (Oborniki), Stargardzkie Centrum Kultury (Stargard). Szczegółowe informacje o repertuarze i pokazach znajdują się na stronach kin.

Kolejne pokazy:
📍Inowrocław 17.03 – KINOMAX Inowrocław – “ZŁE DROGI”
📍Wrocław 16-18.03 Nowe Horyzonty- “U311 CZERKASY”, “ZŁE DROGI”, “MOJA WOJNA”
📍Łódź 19.03 Kino Bodo 19.03 Centrum Dialogu Łódź – “U311 CZERKASY”
📍Chełmsko 15 i 16.03 – Iluzja – “U311 CZERKASY”
📍Gliwice 27.03 31.03 KINO AMOK – „DO DOMU” reż. Nariman Aliev, “U311 CZERKASY”,
📍Piekary śląskie 25-27.03 KINO Zacisze – “ZŁE DROGI”,”MOJA WOJNA”, “U311 CZERKASY”
📍18.03 Kino Janosik w Żywcu “MOJA WOJNA” i “ZŁE DROGI”

Zebrane fundusze zostaną przekazane do następujących organizacji: Fundacja Ocalenie, Polska Misja Medyczna, Polskie Forum Migracyjne, Ukraiński Dom, Fundacja Nasz Wybór, PAH, Ukraińskie Centrum Edukacji, Come Back Alive, Pomoc Dla Ukraińskich Filmowców.

Źródło: mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej