Witold Paszt nie żyje. Zmarł dzień po rocznicy śmierci ukochanej żony.

przez Monika Tarka-Kilen

Każdy z Polaków zna słynny “Bananowy song”, “Rycz mała rycz”  czy “Szczęśliwej drogi już czas”. W piątek wieczorem  18 lutego 2022 roku zmarł Witold Paszt, wokalista i człowiek legendarnej grupy Vox.  Smutną informację przekazały córki muzyka za pośrednictwem mediów społecznościowych: “Jesteśmy zrozpaczeni. Nasze serca są złamane”. Artysta ostatnio ciężko chorował na Covid-19, odszedł w otoczeniu najbliższych. Zmarł w swoim rodzinnym mieście Zamościu, miał 68 lat.

Witold Paszt zmarł w otoczeniu najniższych. Bardzo się spieszył do spotkania ze zmarłą żoną

Wczoraj późnym wieczorem, dzień po rocznicy śmierci swojej ukochanej żony, odszedł nasz tata, Witold Paszt. Wspaniały, najlepszy człowiek, najukochańszy dziadek, artysta w pełnym znaczeniu tego słowa. Kiedy już wydawało się, że jest przemocny i niezniszczalny, bo pokonał swój trzeci COVID-19, nagle los się odwrócił i przyszły niespodziewane komplikacje, które znacznie przyspieszyły jego wytęsknione spotkanie z naszą mamą. Bardzo się do niej spieszył

– można przeczytać w pożegnaniu artysty umieszczonym w mediach społecznościowych. Rodzina poinformowała, że odszedł w otoczeniu kochających go bliskich.

Tata odszedł spokojnie w domu, w otoczeniu córek, wnucząt, zięciów, najukochańszych zwierząt. Wierzymy, że zawsze będzie z nami poprzez swoją muzykę i dobro, którym obdzielał każdego potrzebującego

– napisały córki Witolda Paszta. Podziękowały też za wspaniałą opiekę Wojewódzkiemu Szpitalowi im. Jana Pawła II w Zamościu, Przyjaciołom i Fanom Taty za wsparcie i ciepłe słowa płynące do Niego w ostatnich dniach.

Jesteśmy zrozpaczeni. Nasze serca są złamane – napisały córki Aleksandra i Natalia.

Witold Paszt przez problemy zdrowotne opuścił ostatnio finał The Voice Senior

Kilka dni temu, tuż przed finałem muzycznego show “The Voice Senior” , w którym Witold Paszt był jurorem, podano informację, że muzyk nie pojawi się na żywo podczas ogłaszania wyników w studio TVP. W oświadczeniu napisano, że powodem nieobecności są jego problemy zdrowotne. Niektóre jednak nie spodziewał się tak tragicznej wiadomości.

Finał trzeciej edycji programu odbył się 5 lutego 2022 roku . Witold Paszt w swoich mediach społecznościowych napisał, że nie mógł pojawić się w studiu programu bowiem dochodzi do siebie po przebytej chorobie.

Moi kochani, nie będzie mnie dziś wieczorem w studio PnŚ na ogłoszeniu wyników głosowania. Dochodzę do siebie w domku po chorobie. Będę za to oglądał program i trzymał kciuki za wszystkich finalistów, ba, wszystkich uczestników tej edycji The Voice Senior!

Witold Paszt – ukochany mąż, ojciec i dziadek

Witold Paszt przez prawie 50 lat był zoną Marty, która zmarła w lutym 2018 roku. Zostawił dwie dorosłe córki: Natalię i Aleksandrę. Natalia pracowała z tatą, jako menadżerką grypy Vox zawodowo zajmowała się interesami, koncertami, nagraniami i wywiadami zespołu. Wokalista doczekał się też wnuczka Maćka i wnusi Nadii, z którą z resztą jednego dnia przyszedł na plan programu The Voice Of Senior. Rodzina bowiem była dla niego najważniejsza.

Żródło: Facebook/WitoldPaszt

Artysta cztery lata temu mocno przeżył odejście żony, z którą przeżył blisko 50 lat. Okoliczności ich poznania były bardzo romantyczne, o czym muzyk nie raz opowiadał w wywiadach. Po raz pierwszy spotkali się w szkole średniej, podczas obozu wędrownego w Kotlinie Kłodzkiej. Jak mówił, nie miał w ogóle doświadczenia w sprawach damsko-męskich, ale traf chciał, że pewna dziewczyna skręciła nogę a on był tam z gitarą, więc gitarę zarzucił na plecy, wziął dziewczyną na ręce i jak się jej przypatrzył, pomyślał: “Już cię nie puszczę”. Tą dziewczyną okazała się jego żona, jak wspominał w 2019 r. w wywiadzie dla “Faktu”.

“Panie Witku niech pan nam tam śpiewa z góry” – fani i koledzy muzycy żegnają artystę

Nagła smierć artysty zdruzgotała fanów. Witolda Paszta żegnają w mediach społecznościowych słowami pełnymi szacunku, czułości i niedowierzania. “Nie wierzę, że to prawda”, “Spoczywaj w pokoju wspaniały muzyku”, “Odszedł niesamowicie ciepły i pozytywny człowiek”, “Nie chce się wierzyć”, “Gdy odchodzi Ktoś lubiany i szanowany, a znany z mediów, to tak jakby odchodził Ktoś bliski i kochany z rodziny”, “Panie Witku niech pan nam tam śpiewa z góry” – piszą fani.

Boże Witku…spoczywaj w pokoju
Napisał na Facebooku Piotr Cugowski.
Witold Paszt – założyciel zespołu Vox

Grupa Vox zadebiutowała w 1979 roku na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Koncertowała między innymi w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, Czechosłowacji i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady czy Australii. W repertuarze zespołu znajdowały się piosenki, takie jak “Bananowy song”, “Porwij mnie”, “A gdyby tak”, “A Ty kochaj mnie”, “Rycz mała tycz”, “Szczęśliwej drogi już czas”.

Witold Paszt całe swoje życie związał z rodzinnym Zamościem

Muzyk urodził się w Zamościu 1 września 1953 roku. Ukończył tam szkołę muzyczną. Kształcił się również na Wydziale Wychowania Muzycznego UMCS w Lublinie.

Karierę muzyczną rozpoczął w 1977 w założonej przez siebie grupie Victoria Singers. W 1978 założył zespół Vox, z którym wydał wiele albumów: “Vox” (1979), “Monte Carlo Is Great” (1981), “Sing, sing, sing” (1986), “Vox 2” (1989), “Największe przeboje” (1993), “The Best of Vox” (1994), “Cudowna podróż” (1996) i “Moda i miłość” (1998). Był to męski kwartet wokalny w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz kuzyni: Witold Paszt i Jerzy Słota. Zagrali dziesiątki koncertów w Polsce, a także koncertowali m.in. w Holandii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie.

21 lat temu Witold Paszt rozpoczął karierę solową. 9 czerwca 2001 wydał pierwszy album studyjny pt. “Jak słońce”, utrzymany w konwencji muzyki pop i pop-rock. Teksty piosenek napisał Jacek Bukowski, a muzykę napisał wraz z Markiem Hojdą, Sewerynem Krajewskim, Robertem Chojnackim i Jerzym Matuszkiewiczem.

Wiosną 2005 uczestniczył w pierwszej edycji programu rozrywkowego TVN “Taniec z gwiazdami” w parze z Anną Głogowską zajął drugie miejsce w finale. Pojawił się gościnnie w serialu “Klinika samotnych serc” (2005) i filmie “Planeta singli 2” (2018), poza tym wcielił się w postać Króla Cyganów w telewizyjnym filmie “Wesele w kurnej chacie” (2016) i Gézę Kalocsaya w filmie “Gwiazdy” (2017).

W latach 2021–2022 był jednym z trenerów drugiej edycji programu The Voice Senior w TVP2.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej