Wernisaż wystawy Michała Boguckiego w Częstochowie

przez Monika Tarka-Kilen

Michał Bogucki, wszechstronny artysta a także ambasador kultury gruzińskiej w Polsce i polskiej w Gruzji, obchodzi 50-lecie swojej działalności artystycznej. W Częstochowie 28 stycznia o godz. 18:00 w Muzeum Częstochowskim odbędzie się wernisaż wystawy będącej podsumowaniem jego działań artystycznych.

Michał Bogucki to artysta malarz, performer, autor polichromii, projektant witraży i wnętrz kościelnych. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Zadebiutował wystawą indywidualną ” Ćwiczenia Sakralne ” w 1971 r. w Galerii Współczesnej w Warszawie. Dlatego rok 2021 wyznaczył 50-lecie jego działań artystycznych. Podsumowuje je wystawa “OKIEM ABSTRAKCJI. Performans. Sztuka Akcji. 1971-2021”, której wernisaż odbędzie się w Muzeum Częstochowskim 28 stycznia o godz. 18:00.

Jest to trzecia moja wystawa od października. Pierwsza była w pięknym miejscu w Zamościu, druga jeszcze trwa – do soboty – w Galerii Stalowa na warszawskiej Pradze a trzecia otwiera się 28 stycznia w Muzeum Częstochowy. Zapraszam Serdecznie również na Facebooka Bogucki Art – mówi Scenie Kultury artysta.

Michał Bogucki najlepiej odnajduje się w malarstwie abstrakcyjnym. Geometryczne figury, góry jako miejsca objawienia, spotkania, przemiany, piramidy, archetypiczne kobiece postacie wypełniają prace powstałe w 2021 r. “Ostre, mocne w wyrazie, nasycone kolorami, pełne symboli mogą stanowić portale, bramy do medytacji – strefa sacrum jest w jego twórczości niezwykle istotna” – czytamy w zapowiedziach częstochowskiej wystawy – “W jego pracach dostrzec można nawiązanie do twórczości Nowosielskiego, którego poznał w 1957 r. na otwarciu Galerii Krzysztofory w Krakowie. Byli ze sobą blisko, aż do śmierci Nowosielskiego w 2011 r. Bogucki tworzy jednak swój odmienny, pełen mistycyzmu wszechświat”.

Rolą twórcy jest poszukiwanie drogi do sacrum, rozumianego jako siły nadrzędnej, Niebiańskiej Sofii, która artyście przekazuje część swoich możliwości, ustępuje fragment pola…

– mówi o swojej twórczości Michał Bogucki i dodaje:

Obraz nie jest rzeczą z tego świata, jest nową rzeczą – dodaną do świata.

Trudno w krótkim artykule podsumować 50-letnią karierę malarza ale także komisarza wystaw i scenografa. Na jego koncie są wystawy indywidualne w galeriach Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Dusseldorfu, Buffalo, Seattle, Batumi i Tbilisi, Pragi. Artysta uczestniczył w międzynarodowym festiwalu sztuki w Konsthall Malmo i Biennale Młodych w Paryżu.

W stanie wojennym brał udział jako twórca i animator w wystawach niezależnych, realizowanych w kościołach i przestrzeniach nieoficjalnych, organizowanych przez Marię i Janusza Boguckich ( rodziców artysty ), potem Janusza Boguckiego ( ojca artysty ) i Ninę Smolarz. “Znak Krzyża”, “Grób Wielkanocny”, “Piąta Rocznica Gdańsk 80”, “Droga Świateł”, “Labirynt”.

Lata 90-te to ścisła współpraca i udział artysty we wszystkich przedsięwzięciach artystycznych Janusza Boguckiego i Niny Smolarz, które były jednymi z najważniejszych wydarzeń artystycznych tamtych lat.

Istotne miejsce w dorobku twórczym Michała Boguckiego zajmuje również jego działalność wystawiennicza. Był komisarzem i scenografem wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ w Wałbrzychu, we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostella, Walencji, Saragossie, Barcelonie i w Bukareszcie oraz witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego w Kijowie, Lwowie, Odessie, Winnicy i Paryżu.

Od 2007 roku jest organizatorem corocznych wystaw polskiej architektury, fotografii i malarstwa w Galerii Muzeum Narodowego w Tbilisi oraz prezentacji kinematografii polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego (BIAFF) w Batumi i na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Nikozi – (Gruzja). Jest też ambasadorem kina polskiego w Gruzji i gruzińskiego w Polsce. Był jednym gości XIII Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni w 2021 roku. W latach 2009-2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie.

Wystawa z okazji 50-lecia pracy artystycznej Michała Boguckiego będzie prezentowana w Muzeum Częstochowskim do 27 lutego 2022 r. w Pawilonie Wystawowym.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej