Popołudnie pamięci w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

przez Monika Tarka-Kilen

Muzyczna lekcja historii i przedstawienie o rotmistrzu Pileckim, wręczenie nagród im. Danuty Siedzikówny „Inki” przez Fundację Armii Krajowej w Londynie i koncert zespołu „Forteca”. Takie wydarzenia zaplanowało na sobotę, 4 września, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Całość rozpocznie o godzinie 17:00 na ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie przedstawienie “Rozmowy (Nie) rzeczywiste”, które zostało przygotowane przez zespół nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście. W przedstawieniu szkolnym z rotmistrzem Witoldem Pileckim w symbolicznym ogrodzie przed domem w Sukurczach rozmawiają bohaterowie szkolnych lektur: Pan Tadeusz, Staś i Nel, Ernest Nemeczek, Tadeusz Zawadzki “Zośka”, Bernard Zygier z “Syzyfowych prac”, Pan Piotr z ,,Żony modnej” i Ania Shirley z ,,Ani z Zielonego Wzgórza.

Po przestawieniu, o godzinie 17:45 przez Fundację Armii Krajowej w Londynie zostanie wręczona w Muzeum Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki”. Zarząd Fundacji mając na uwadze zachowanie dla potomnych ideałów Polski Walczącej, zdecydował o ustanowieniu nagrody w dowód uznania dla osób i instytucji, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe lub działalność statutową związaną z przywoływaną tematyką, przyczyniają się do zachowania pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” – uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej, zakorzenionej w ideach Polskiego Państwa Podziemnego.

W 2016 roku nagrodę otrzymał Arkadiusz Gołębiewski za zorganizowanie Festiwalu Filmowego Nieustraszeni Niezłomni Wyklęci. W 2021 roku nagroda ex aequo przypadła Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość Stowarzyszeniu Społeczno-Kombatanckiemu (Zrzeszenie WiN) – za kontynuację idei i działań „Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość” oraz Monice i Marcinowi Lehmannom – za działania na rzecz upamiętnienia i popularyzacji postaci ppłk. Łukasza Cieplińskiego oraz innych Żołnierzy Wyklętych w Kwilczu i powiecie międzychodzkim.

Na koniec wydarzenia W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się koncert zespołu Foteca. Muzyczna lekcja historii miejsca, w którym przez dziesięciolecia splatały się dramatyczne losy bohaterów walczących o wolną Polskę. Będzie można usłyszeć przejmujące piosenki przybliżające życie rtm. Witolda Pileckiego, historię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” czy walkę kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Nie zabraknie też utworów poświęconych działaczom „Solidarności Walczącej”.

To będzie również dla nas szczególny wieczór, ponieważ zaśpiewamy podczas tego akustycznego koncertu kilkanaście piosenek, gdzie będą aż trzy nowe premierowe utwory nawiązujące do historii więzienia na Rakowieckiej. Gramy wiele koncertów, ale tutaj jest zupełnie niezwykły klimat do wykonywania naszych piosenek. Bądź z nami w tym wyjątkowym miejscu, przynieś biało-czerwoną flagę, załóż patriotyczną koszulkę, pokaż „kto dziś upomni się o pamięć”? – zaprasza Magdalena Janeczek, wokalistka zespołu „Forteca”.

Wstęp jest wolny.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej