Sztuka jako głos sprzeciwu na wystawie “Sztuka Polityczna”

przez Monika Tarka-Kilen

“Sztuka Polityczna” to nowa propozycja Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Otwarcie wystawy w piątek 27 sierpnia 2021 roku. Ideą przewodnią jest prezentacja prac 27 niepokornych artystów z różnych krajów i kontynentów, których prace dopominają się o rzeczywistą wolność, rzucają światło na mechanizmy władzy, zwykle ukryte przed publicznym wzrokiem. Uczą jak konfrontować takie struktury z prawdą, posługując się nierzadko prowokacyjnym gestem, ale także humorem i sarkazmem.

“Sztuka polityczna” jest próbą zmierzenia się z problemem nowego układu podziałów w życiu politycznym Zachodu. Na uniwersytetach, w korporacjach, mediach, instytucjach kultury i życiu kulturalnym toczy się walka o hegemonię w sferze publicznej. Terminy takie jak deplatforming, cancel culture i culture of silence określają prądy, metody i pasje, które w ostatecznym rozrachunku wydają się działać wbrew podstawowym ideom demokracji i wartościom cywilizacji zachodniej. W tej sytuacji należy przypomnieć o potrzebie wolnej i tętniącej życiem sfery publicznej. Sztuka i artyści opowiadający się za nieskrępowaną ekspresją i antymainstreamowymi ideami stają się ważnymi aktywami społecznymi, ale też celem różnych ataków. Sztuka może w tej sytuacji stać się prawdziwym głosem sprzeciwu.

Artyści często płacą wysoką cenę (są osobiście atakowani, a nawet represjonowani) za testowanie granic tolerancji i konfrontację z politycznymi dogmatami. Wielu z nich pozbawionych jest możliwości funkcjonowania i uznania w świecie sztuki. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ma na celu pokazanie ich dzieł światu.

Jak piszą na stronie www.ujazdowski.pl Jon Eirik Lundberg i Piotr Bernatowicz:

Do takich artystów należy Aleś Pushkin, białoruski malarz i performer, który obecnie przebywa kolejny raz w białoruskim areszcie, oczekując na proces, który może zakończyć się długoletnim więzieniem. Powodem uwięzienia są zarzuty o propagowanie nazizmu. Podobne zarzuty dotknęły szwedzkiego artysty ulicznego Dana Parka, który również był skazywany za prezentowanie sztuki, w której doszukiwano się wyrazu nienawiści wobec mniejszości etnicznych i rasowych.

Wystawa potrwa do 16 stycznia 2022 roku.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej