Festiwal AfryKamera

przez Anna Cholewa

Nadchodzi wyjątkowe wydarzenie filmowe, które rozpocznie się już 10 grudnia w Warszawie, Wrocławiu, a także w formie online. Kino afrykańskie to kategoria, która w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością. Po produkcje z południowego kontynentu coraz częściej sięgają zarówno krytycy filmowi jak i fani intrygujących seansów.

Festiwal odbędzie się w dwóch miastach, a także będzie go można znaleźć w internecie. Pierwsza część rozpocznie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu już 10 grudnia. Druga część będzie miała miejsce w warszawskiej Kinotece. Tam, festiwal potrwa w dniach 17-19 grudnia. Od 22 grudnia zaś, wszyscy chętni będą mieli okazję obejrzeć online wszystkie filmy zaprezentowane podczas Festiwalu AfryKamera. Transmisje przeprowadzone zostaną poprzez platformę mojeekino.pl.

Film „Lingui” wyreżyserowany przez Mahamat-Saleh Haroun z Czadu to pierwsza propozycja, którą proponują nam organizatorzy. Główną bohaterką jest Amina, która ciężko pracując wychowuje swoją dojrzewającą córkę. Gdy dowiaduje się, że ta jest w ciąży, postanawia pomóc jej w przeprowadzeniu aborcji. Zabieg ten nie jest jednak legalny w ich kraju. Film wielokrotnie porusza motywy solidarności i determinacji kobiecej. Z wielką dumą i empatią przedstawia zaangażowanie matki w pomoc swojej córce. Walka o godność i niezależność w rzeczywistości przepełnionej konserwatywną religią i tradycjami staje się prawdziwym wyzwaniem dla Aminy, która w trakcie historii będzie musiała sprostać jeszcze wielu innym przeszkodom.

Inną propozycją organizatorów Festiwalu AfryKamera jest nigeryjska produkcja „Nad wodą” w reżyserii Aïssa Maïga. Historia opowiada o kryzysie klimatycznym w regionie Azawak w Nigrze. Życie mieszkańców tutejszej wsi staje się coraz trudniejsze z powodu postępującego braku wody. Najbliższe studnie znajdują się kilka kilometrów od osady, w nich także powoli zaczyna brakować picia. Kobiety zmuszone są szukać wody podczas niebezpiecznych, dalekich wędrówek, podczas których narażone są na gwałty, kradzieże i morderstwa. Reżyser zabierze nas w przerażającą, a jednocześnie inspirującą podróż po czarnym lądzie, podczas której przekonamy się jak istotną wartością są rodzina i bezpieczeństwo.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej