Ukraina Festiwal Filmowy już w ten weekend w Lublinie

przez Anna Cholewa

W najbliższy weekend (3-5 grudnia) w Lublinie wyjątkowe wydarzenia związane ze światem wielkiego ekranu. Ukraina Festiwal Filmowy to przedsięwzięcie, które odbędzie się już po raz szósty. 

Festiwal Filmowy Ukraina odbędzie się w sobotę o godzinie 18:00 w Centrum Kultury w Lublinie. Budynek mieści się przy ulicy Peowiaków 12. Potrwa dwa dni i zakończy się w niedzielę, 5 grudnia. Jest to jedyny festiwal ukraińskiej kinematografii w Polsce, co czyni to wydarzenie wyjątkowym. W ramach imprezy zobaczymy kilka premier ukraińskich w reżyserii Ołeha Sencowa i Tarasa Drona. Jak mówią organizatorzy:

Hasłem tegorocznej edycji jest „obecność” rozumiana na kilka sposobów. Coraz bardziej doceniana jest obecność ukraińskiej kultury na arenie międzynarodowej i filmów ukraińskich na międzynarodowych festiwalach, a wreszcie obecność rozumiana czy interpretowana jako skupienie ukraińskich twórców filmowych na uważnej obserwacji ukraińskiej teraźniejszości. Współczesne filmy ukraińskie pokazują to, co się dzieje teraz na Ukrainie. Dlatego to kino jest doceniane na festiwalach.

Pierwszą projekcją będzie film „Biały ptak z czarnym znamieniem”. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1937-1947, w małej, tradycyjnej wiosce w północnej Bukowinie. Zvonarowie to uboga rodzina muzykantów, którzy utrzymują się z występów na lokalnych uroczystościach. Obaj starsi bracia, Petro i Orest, są zakochani w Danie, pięknej córce księdza. Ich młodszy brat Heorhii, jest marzycielskim nastolatkiem, którego pociąga wiedźma z wioski, Vivdya. Bohaterowie nie wiedza jednak, że w 1940 roku rumuńskie władze przekażą te tereny Sowietom.

O imprezie informują lokalne i krajowe media. Wszystko przez wyjątkowy i ciekawy line-up wydarzenia. Warto wiedzieć, że kino na Ukrainie jest na wysokim poziomie. W Lublinie będzie się można o tym przekonać oglądając pokazy festiwalowych filmów.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej