“Jasełka” Malczewskiego i dzieła klasyków polskiej sztuki nowoczesnej na wystawie i aukcji w Warszawie

przez Anna Cholewa

“Jasełka” Jacka Malczewskiego trafią pod młotek domu aukcyjnego DESA Unicum. W ramach wystawy “Sztuka dawna. XIX wiek. Modernizm. Międzywojnie” chętni będą mogli wylicytować 60 dzieł klasyków polskiej sztuki nowoczesnej. Według przewidywań organizatorów, zysk osiągnięty z licytacji wszystkich obiektów może przekroczyć obecny rekord na polskim rynku aukcyjnym.

Dzieło jednego z głównych przedstawicieli polskiego symbolizmu może zostać sprzedane nawet za pięć milionów złotych. Obraz występujący również pod nazwami “Boże narodzenie”, “Pokłon pasterzy” i “Szopka” powstał w 1888 roku. Od 1903 roku pojawiał się między innymi na wystawach w Krakowie, Poznaniu oraz Lwowie. Folklorystyczna tematyka, romantyczne postrzeganie rzeczywistości i etnograficzne elementy to motywy stale obecne w twórczości Malczewskiego. Płótno przedstawia adorację pastuszków w pasterce betlejemskiej.

DESA Unicum to najstarszy i największy dom aukcyjny w Polsce. “Sztuka dawna. XIX wiek. Modernizm. Międzywojnie” jest projektem cyklicznym, jednak tegoroczna edycja jest największym jak do tej pory przedsięwzięciem organizowanym przez warszawską instytucję kultury.

Na wystawie pojawi się również inne dzieło Jacka Malczewskiego – “Portret rzeźbiarza Tadeusza Błotnickiego”. Swoje miejsce w przestrzeni domu aukcyjnego znajdą również obrazy Juliana Fałata, Józefa Brandta czy Juliusza Kossaka. Ceny licytacyjne wszystkich wystawionych obiektów mają przekroczyć 36,6 milionów złotych, co stanowiłoby rekord na polskim rynku aukcyjnym. To nie pierwszy taki sukces w historii projektu – w 2017 roku dzieło Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem “Macierzyństwo” zostało sprzedane za niemal 4,4 mln złotych. To obecnie najdrożej sprzedany polski obraz.

Wystawa w DESA Unicum w Warszawie potrwa do 9 grudnia. Wybitne dzieła polskich malarzy sztuki nowoczesnej można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 oraz w soboty między godziną 11 a 16. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Źródło: desa.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej