Święto Niemego Kina zaprasza w tym roku w podróż

przez Monika Tarka-Kilen

„Voyages” czyli „Podróże” będą tematem przewodnim kolejnej, 17 już edycji, Święta Niemego Kina organizowanej w kinie Iluzjon w Warszawie przez FINA w dniach 22–30 października. Zobaczymy m.in. nieznane, bo odnalezione w 2018 roku, „Szkice z Polski“ (1920–1931) w wersji po restauracji cyfrowej. Formuła dziewięciodniowego festiwalu łączy najciekawsze i najlepsze kino nieme z takich krajów jak Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Węgry, Kanada, Szwecja i Japonia z muzykant żywo. W tym roku pojawią się tacy artyści jak Maciej Obara Quartet, RGG czy Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski.

W tym roku uzupełnienie klasycznej formuły festiwalu będzie streaming. Odbędą się transmisje na żywo wybranych projekcji i koncertów na portalu ninateka.pl. Ma to na celu upowszechnianie kina niemego. Dzięki transmisjom w Święcie Niemego Kina mogą także uczestniczyć Polacy mieszkający za granicą i korzystający z Ninateki.

Nieme kino z muzyką na żywo

Jednym ze znaków rozpoznawczych Święta od początku jego istnienia jest różnorodna i wykonywana na żywo muzyka. W tegoroczną filmową wyprawę dookoła świata wyruszy ponad dwudziestu muzyków, solistów i zespołów. Podążając za fabułą, wylądują w Japonii i na wyspach Pacyfiku, w upalnej dżungli i na mroźnej kanadyjskiej północy. Będą podróżować pociągiem, statkiem i psim zaprzęgiem oraz mierzyć się z dramatami typowymi dla prezentowanej kultury czy epoki. Zagrają m.in. Maciej Obara Quartet, Księżyc, Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski, RGG, Kasia Pietrzko Trio oraz JAAA! feat. Irek Wojtczak.

Program 17 Święta Niemego Kina

Festiwal rozpocznie się od wędrówki po uśpionym Paryżu, z jego wyludnionymi ulicami i bohaterami balansującymi na krawędzi wieży Eiffla, w filmie otwarcia pt. „Paryż śpi“ (1925) René Claira. Podczas festiwalu obejrzymy filmy pionierów i pionierek kina. Wśród nich te nakręcone przez pierwszą w historii kina reżyserkę Alice Guy-Blaché, która w czasie swojej długiej kariery (1896–1920) brała udział w powstaniu blisko 1000 filmów, w tym 150 filmów z zsynchronizowanym dźwiękiem (chronofon Gaumonta), a także Lois Weber – pierwszej amerykańskiej reżyserki, a zarazem najlepiej opłacanego swego czasu twórcy Universalu.

Szczególnym punktem programu będzie premiera nieznanych, bo odnalezionych w 2018 roku, „Szkiców z Polski“ (1920–1931) w wersji po restauracji cyfrowej. To amatorski film dokumentalny Belga Maurice’a Bekaerta będący bezcennym i bardzo wzruszającym zapisem przedwojennej Polski, jej architektury i mieszkańców.

Filmy prezentowane podczas Święta zabiorą widzów także do miejsc nieprawdopodobnych np. do „Świata zaginionego“ (Harry O. Hoyt, 1925) i krainy zamieszkiwanej przez dinozaury. Buster Keaton porwie widzów w podróż w czasie, m.in. do epoki kamienia łupanego i czasów Imperium Rzymskiego, a najmłodsza publiczność wybierze się z Georges‘em Mélièsem na Księżyc oraz do krain odwiedzanych przez Guliwera i Robinsona Crusoe.

Organizatorem wydarzenie jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.swietoniemegokina.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej