Poznaliśmy zwycięzców 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020

przez Administrator

Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to wyjątkowa forma konkursu organizowana od ponad 30 lat. Po raz pierwszy nagroda została przyznana w 1980. Roku. Od tego czasu otrzymało ją setki muzeów, a wyróżnienia przyznawane są za najciekawsze i najbardziej unikatowe wystawy. Nagroda traktowana jest jako jedna z najważniejszych i najbardziej honorowanych osiągnięć w polskim muzealnictwie. Od 2011. roku za organizację plebiscytu odpowiada Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Celem konkursu jest promowanie wyjątkowych placówek i wystaw muzealnych. Do rywalizacji kwalifikują się zarówno całe wystawy, czasowe i stałe, jak i publikacje, badania naukowe, projekty edukacyjne oraz inne inicjatywy podejmowane przez placówki kulturalne. Dorobek konkursu od 1980. roku stanowi unikatowe i wiarygodne źródło wiedzy o tym jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniały się trendy w polskim muzealnictwie oraz w jakim kierunku zmierza dzisiejsza sytuacja kulturalno-wystawnicza w Polsce.

Tegoroczna gala 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to już druga edycja imprezy organizowana w trybie hybrydowym. Wręczenie nagród odbyło się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i było również transmitowane online. W rywalizacji wzięło udział 167 podmiotów. Zgłoszenia zostały podzielone na kategorie:  Konserwacja i Ochrona Dziedzictwa Kultury, Edukacja, Projekty naukowo-badawcze, Nowe i zmodernizowane wystawy stałe, Wystawy czasowe oraz Zarządzenie.

Laureatem głównej nagrody plebiscytu – nagrody Grand Prix 2021 zostało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które podjęło się organizacji tegorocznej gali. Wystawa, za która placówka otrzymała wyróżnienia zatytułowana była „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935”. W kategorii Konserwacja zwyciężyło Muzeum Tatrzańskie imienia Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem za rewaloryzację i modernizację zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum, co przyczyniło się do rozwoju kulturalnego Podhala. Z innych ciekawych kategorii – za promocję edukacji odznaczenie otrzymało Muzeum Techniki i Komunikacji za inicjatywę „Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – szczecińskie motobajki”. Pełna lista zwycięzców 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla dostępna jest do znalezienia na stronie internetowej.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej