Kino międzywojenne w Filmotece Narodowej

przez Administrator

17 września Filmoteka Narodowa inauguruje nowy cykl Retroteka, poświęcony przedwojennemu kinu. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu i poprzez debaty, pokazy filmowe i koncerty przybliżać będą kinematografię dwudziestolecia międzywojennego.

W ramach inauguracji w siedzibie Filmoteki Narodowej przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 odbędzie się debata Po co nam II RP? poświęcona zagadnieniom związanym z przedwojenną kulturą.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu zostało zaplanowane na 18 września w kinie Iluzjon i będzie poświęcone Tadeuszowi Dołędze-Mostowiczowi, jednemu z najsłynniejszych polskich pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Spotkanie rozpocznie się od projekcji filmu dokumentalnego Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Errata do biografii z 2008 roku w reżyserii Łukasza Wylężałka, opowiadającego o burzliwym życiu i tajemniczej śmierci pisarza, o której okolicznościach opowiada jeden z ostatnich żyjących uczestników jego pogrzebu. Następnie wyświetlone zostaną dwa filmy powstałe na podstawie prozy Mostowicza Złota maska i Trzy serca z 1939 roku. Pierwszy z nich jest jednym z ostatnich dzieł polskiej przedwojennej kinematografii, którego premiera odbyła się już w trakcie okupacji w 1940 roku. Opowiada historię córki rzeźnika, która ucieka z domu by móc występować w teatrze. Po wojnie usunięto z niego wszystkie sceny z udziałem kontrowersyjnego aktora Igo Syma, uznanego za kolaboranta i zastrzelonego przez żołnierzy państwa podziemnego w 1941 roku. Trzy serca opowiadają o służącej hrabiny Tynieckiej, która rodzi synka tego samego dnia co arystokratka i decyduje się podmienić dzieci, by zapewnić swojemu lepszy los. Była to piąta ekranizacja prozy Dołęgi-Mostowicza i pierwsza do której scenariusz został zaadaptowany przez samego autora. Na zakończenie spotkania odbędzie się koncert Jana Młynarskiego i Warszawskiego Kombo Tanecznego poświęcony ostatnim wielkim przebojom II Rzeczypospolitej.

Filmoteka Narodowa zapowiedziała, że październikowe spotkanie poświęcone będzie przedwojennemu kinu niememu, a jedną z atrakcji będzie projekcja filmu Cesarzowa z Polą Negri w roli tytułowej.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej