Jak Niedziela Palmowa to tylko w Łysych. Na Kurpiach obchodzona jest wyjątkowo hucznie

przez Monika Tarka-Kilen

Tłumy zjechały na Niedzielę Palmową do Łysych. To święto na Kurpiach obchodzone jest wyjątkowo hucznie. Piękna procesja z wielkimi palmami przemaszerowała przez tereny będące sercem gminy Łyse. Tradycyjnie odbył się Konkurs na Palmę Kurpiowską Łyse.

Celem konkursu jest przede wszystkim podtrzymanie tradycji przodków. Najwyższe palmy to efekt kilkutygodniowej pracy. Stawiane są one za pomocą siły ludzkich mięśni, lin i wideł.

Część wykonawców zabiera palmy do domu, by z wiklinowych witek zrobić krzyże i w Wielki Piątek wbić je “na stajaniach”, czyli w polach na granicach upraw. Zawieszają je także na domach i stodołach, by chroniły budynki przed burzą i gradem, a gospodarzy przed chorobą i nieszczęściem.

Niedziela Palmowa w Łysych to same atrakcje

Jedno jest pewne, w niedzielę palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. Odrodzenie się zwyczaju wykonywania palm kurpiowskich sprawiło, że z roku na rok Łyse przyciąga liczniejsze rzesze turystów. To jedna z największych imprez folklorystycznych w kraju. Przyjeżdżając do Łysych można obejrzeć nie tylko procesję z ogromnymi palmam, ale także kiermasz sztuki ludowej, kiermasz wydawnictw regionalnych, okolicznościowe wystawy, z wystawą nagrodzonych palm na czele, obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, skosztować potrawy kuchni regionalnej, a nawet kupić zminiaturyzowaną regionalną palemkę.

Na terenie Puszczy Zielonej palma wielkanocna posiada swój charakterystyczny, niepowtarzalny wyraz. Cechują ją zarówno rozmiary (od 1 do 10 m wysokości), sposób wykonania (oplatanie roślinnością leśnego kija), jak też bogata dekoracja bibułkowymi kwiatami i wstążkami.

Jak robi się palmę wielkanocną?

Do uwicia pięknych wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Drobne kolorystycznie dobrane kwiaty, które do złudzenia przypominają prawdziwe, ułożone są w desenie i wzory.

Trzon palmy wykonuje się je z pręta leszczyny lub młodej sosny, oplatając go roślinnością leśną. Do palm sosnowych wybiera się młode drzewka zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść. Właśnie tę część palmy zdobi się w sposób szczególny: pięknymi kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły. Taki sposób zdobienia jest charakterystyczny dla parafii Łyse i Lipniki. Kwiaty do palmy gospodynie zaczynają robić już od początku wielkiego postu. Składają je do koszy aby tydzień przed Niedzielą Palmową “uwić” lub “ukręcić” z nich palmę.

Trud i zaangażowanie twórców palm zostaje doceniane podczas konkursu na Palmę Kurpiowską, który corocznie towarzyszy Niedzieli Palmowej. Z roku na rok palmy są piękniejsze i bogatsze. Zwycięzcom konkursu co roku wręczane są nagrody. Niedziela Palmowa, jak czytamy na portalu gminy Łyse, pełni ważną funkcję w kulturze miejscowej społeczności. Jest przejawem piękna i najwyższych wartości dawnego zwyczaju, miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością.

Źródło: Facebook, Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego, Gmina Łyse.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej