Najładniejsze pisanki są w Ciechanowcu. 2700 tysiąca pisanek ma swoje muzeum

przez Monika Tarka-Kilen

Pisanka ma swoje muzea. To małe dzieło sztuki jest tworzone przez ludzi od tysięcy lat. Wiele metod robienia pisanek jest pracochłonnych i wymaga niezwykłego talentu. W dobie sprzedawanych w sklepach barwników do jaj i folii samoprzylepnych lub kurczących się pod wpływem temperatury, sztuka robienia pisanek powoli zamiera. Na szczęście najpiękniejsze pisanki mają swoich pasjonatów i trafiają do muzeum. W Polsce warto przy okazji świąt Wielkiej Nocy, ale nie tylko, odwiedzić Muzeum Pisanki w Ciechanowcu.

Muzeum Pisanki w Ciechanowcu – 2700 tysiąca pisanek w jednym miejscu

Zostało otwarte 3 kwietnia 2004 r. w przeddzień Palmowej Niedzieli . Znajduje się w obrębie Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka. To pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki, powstałe z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji Państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.

Jak się okazało Muzeum cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i to turystów w całej Polsce. Zwiedzający mają możliwość porównać i ocenić wzornictwo ludowe z różnych części Polski, co jest interesujące tym bardziej, że ornamenty pisankowe wykonane różnymi technikami i naturalnymi farbami przeszły już do historii i można je obejrzeć jedynie w muzeum.

W Ciechanowcu można też poznać sztukę zdobienia jaj z całego świata. W kolekcji są pisanki – “pisane” woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Są pisanki z drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, ażurowe – wykonane maszyną dentystyczną.

Przykuwające uwagę są również miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby oraz papugi. W kolekcji znajdują się również drewniane pisanki oraz wykonane z kamieni półszlachetnych.

Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, z Ziemi Huculskiej, Nowogródzkiej, ukraińskie, rosyjskie, czeskie, morawskie, z Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów. W Muzeum zgromadzono ponad 2500 pisanek.

Największe muzeum pisanek na świecie znajduje się na … Ukrainie

Największym muzeum pisanek na świecie jest to znajdujące się w Kołomyi na Ukrainie. Znajduje się tam m.in. 13-metrowa drewniana pisanka – mieszcząca w sobie część ekspozycji, która jest jedną z największych pisanek świata!

W Kołomyi zgromadzono ponad 12 tysięcy pisanek z różnych stron Ukrainy: Huculszczyzny, Pokucia, Bukowiny, Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Naddniestrza, Podola, Polesia, regionu czarnomorskiego i innych. Ale również z Białorusi, Danii, Czech, Francji, Polski, Rumunii i Słowacji. Są tez te z innych kontynentów: Argentyny, Chin, Egiptu, Indii, Izraela, Kanady, Kenii, Pakistanu oraz Sri Lanki.

Mamy nadzieję, że działania wojenne nie zniszczą cennych eksponatów zgromadzonych w Kołomyi i muzea, do którego jeździli ludzie z całej Europy, by podziwiać małe dzieła sztuki, którymi są pisanki.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej