“Beksiński w Pabianicach” to jedna z największych wystaw dzieł malarza w Europie

przez Monika Tarka-Kilen

To będzie jedna z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego w Europie. Otwarcie już 15 marca w Aflopa Art. Zwiedzający będą mogli obejrzeć ponad 100 dzieł artysty, w tym blisko 70 obrazów olejnych, z czego 30 z prywatnych kolek.

Znaczna część prezentowanych prac stanowić będzie prawdziwą gratkę dla fanów twórczości Beksińskiego, bowiem na wystawie dostępne będą grafiki, rzeźby oraz 30 obrazów olejnych z prywatnych kolekcji. Dodatkową atrakcją będzie wystawa grafik Beksińskiego w nietypowych przestrzeniach ogrodowych jednego z najpiękniejszych ogrodów do zwiedzania w Polsce, czyli „AFLOPARKU”.

15 marca w Aflopa Art odbędą się także spotkania z Piotrem Dmochowskim, który od 1983 roku zajmuje się upowszechnianiem sztuki Beksińskiego na świecie. To będzie okazja do tego, aby zagłębić się w życie oraz twórczość mistrza, a przy tym poznać człowieka, którego działalności wywarła ogromny wpływ na dzisiejszą sławę Beksińskiego.

Inauguracji wystawy będzie towarzyszył 17 marca koncert Włodka Pawlika – światowej sławy pianisty jazzowego i kompozytora, jedynego laureata nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble”. Artysta zagra w Pawelanie.

Galeria Aflopa Art zaprasza zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00. Ekspozycja „Beksiński w Pabianicach” dostępna będzie dla zwiedzających w okresie od 15 marca do 15 lipca 2024 roku.

Bilety na wystawę dostępne na: www.biletyna.pl, a także w dni otwarte w Galerii Aflopa Art (ul. Żeromskiego 17, Pabianice).

Zdzisław Beksiński był polskim inżynierem architektem, malarzem, rzeźbiarzem, fotografem, rysownikiem. Jego dzieła są symbolem abstrakcji minionego stulecia. Uwiecznił na nich mrok, grozę oraz momenty pełne bólu, towarzyszące mu podczas twórczego wyrazu.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku. Znany jest nam jako malarz, rzeźbiarz, fotografik oraz grafik komputerowy, którego surrealistyczne wizje koszmarów sennych, śmierci oraz przemijania na trwałe wpisały się w polską kulturę.
W 1952 roku Beksiński ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. W 1955 roku powrócił jednak w rodzinne strony, zatrudniając się jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Swoją działalność artystyczną rozpoczął jako fotografik – pierwsze prace twórcy pojawiły się w Gliwicach, Poznaniu i Warszawie. Na dalszy rozwój twórczości artystycznej Beksińskiego znacząco wpłynęła wystawa zorganizowana w 1964 roku przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Artysta porzucił wówczas pracę na etacie, a swoje życie poświęcił w pełni tworzeniu sztuki. Choć na początku artystycznej drogi zajmował się fotografią, malarstwem, grafiką i rzeźbą, od roku 1974 postanowił poświecić się tworzeniu obrazów.
Kiedy w 1972 roku Bogucki zorganizował wystawę obrazów Beksińskiego w Warszawie, artysta zaskoczył wszystkich widzów całkowitym zerwaniem z awangardą. Wprowadził tzw. „okres fantastyczny”, prezentując indywidualną drogę twórczą na przekór wszystkim “popularnym” wówczas prądom i kierunkom. Twórczość Beksińskiego zyskała wtedy rzeszę fanów jak i przeciwników. Jego dzieła, które przepełnione były grozą i mrokiem, często spotykały się z niezrozumieniem i negatywnymi spostrzeżeniami.
W 1977 roku Beksiński przeprowadził się z Sanoku na warszawski Ursynów, tworząc tam własną pracownię artystyczną. Po zdobyciu rozgłosu i rozpoznawalności w Polsce, malarz rozpoczął współpracę z mieszkającym we Francji marszandem – Piotrem Dmochowskim. Współpraca ta w znacznej mierze przyczyniła się do rozpropagowania dzieł Beksińskiego poza granicami kraju.
Z upływem czasu artysta zredukował szczegółowość swoich prac. Dominującym elementem twórczości pozostała jednak architektura, zdeformowana postać ludzka i zwierzęca – potraktowana w odmienny, ponadprzeciętny sposób. Z końcem lat 90. Beksiński skupił się na tworzeniu rysunków modyfikowanych komputerowo oraz fotomontażach, niemniej jednak większość swojego życia poświecił malarstwu i to również jemu oddał się twórczo w ostatnich latach swojego życia.
21 lutego 2005 r. Zdzisław Beksiński został brutalnie zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu, zaledwie kilka dni przed swoimi urodzinami. W testamencie uwzględnił Muzeum Historyczne w Sanoku jako głównego spadkobiercę swojego artystycznego dorobku.
Prace polskiego artysty znajdują się aktualnie we wiodących muzeach w Polsce oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Francji, Szwecji czy Japonii.

 

Źródło: Facebook

Źródło: epmainfo.pl, Galeria Aflopa Art, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej