Pożegnanie Janusza Majewskiego i spotkanie z jego aktorami w cyklu „Kino polskie od nowa”

przez Monika Tarka-Kilen

W cyklu „Kino polskie od nowa” FINA żegna Janusza Majewskiego filmem, który w swoim dorobku cenił najbardziej. W czwartek, 15 Lutego o godz. 18:OO Filmoteka zaprasza na ul. Wałbrzyską 3/5 w Warszawie na „Lekcję martwego języka” i spotkanie z aktorami grającymi w filmie: Olgierdem Łukaszewiczem, Ewą Dałkowską.

„Lekcja martwego języka” z 1979 roku to ekranizacja powieści Andrzeja Kuśniewicza. Jest rok 1918, młody porucznik c.k. ułanów, Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, obskurnym hoteliku – jest w nim jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu, gorączka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczających go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetą, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Kolekcjonuje dzieła sztuki, które odsyła do swej matki mieszkającej w Grazu. Zatrzymuje sobie jedynie miniaturową kopię Diany Efeskiej, którą znalazł w zgliszczach ukraińskiego dworu. Kiekeritz interesuje się także symbolizmem i zafascynowany jest śmiercią – zarówno jej doznawaniem, jak i zadawaniem. W rozmowie z porucznikiem von Trautem, który w drodze na urlop zatrzymał się w Turce, wyznaje, że najsilniejszych, wręcz boskich przeżyć doznaje, gdy trzyma człowieka na muszce i w każdej chwili może nacisnąć spust. Jednak – mimo że dowodził plutonem egzekucyjnym – dotąd jeszcze nikogo nie zabił…

Sugestywny obraz z czasów pierwszej wojny światowej i rozpadu monarchii austro-węgierskiej, w tym także odchodzącej formacji społecznej, degeneracji elity, przejawiającej się również w jej upodobaniach artystycznych, wynaturzeniach i dewiacjach psychicznych.

Spotkanie po filmie

Po pokazie FINA zaprasza na rozmowę Michała Dondzika z odtwórcą głównej roli Olgierdem Łukaszewiczem, Ewą Dałkowską, scenografem Januszem Sosnowskim i Michałem Zabłockim. Wstęp jest bezpłatny alecliczba miejsc jest ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz na stronie FINA. Dla osób, które nie wypełniły formularza, udostępniona będzie niewielka liczba wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.

Źródło: FINA, mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej