Noc Muzeów w Ostrołęce. Poznaj Polskie Państwo Podziemne i skosztuj powstańczej kuchni!

przez Monika Tarka-Kilen

W sobotę 18 maja 2024 r. odbędzie się w całej Polsce Noc Muzeów. Z tej okazji Muzea Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przygotowało wiele specjalnych wydarzeń i oczywiście bezpłatne zwiedzanie. W planach: rekonstrukcja szpitala polowego i poczta polowa, kuchnia powstańcza, koncert, panel dyskusyjny o wojnie na Ukrainie, zawody strzeleckie czy gra terenowa, pokazy filmów animowanych i replik broni z II wojny światowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W godz. 18.00 – 00.00 jak co roku bezpłatnie będzie można zwiedzić wystawę stałą poświęconą podziemiu antykomunistycznemu (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 23.00). Będzie także możliwość obejrzenia nowej wystawy czasowej „Polskie Państwo Podziemne” przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

PROGRAM NOC MUZEÓW 18 maja 2024 W MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W OSTROŁĘCE:

Panel dyskusyjny „Konflikt rosyjsko-ukraiński. Kto wygrywa wojnę?”
17.00 – 19.30
bezpłatne bilety można otrzymać w kasie Muzeum lub po rezerwacji (510 139 061)
O wojnie na Ukrainie i sytuacji na froncie, a także zagrożeniach dla bezpieczeństwa Polski opowiedzą nam Mateusz Lachowski, Marek Budzisz oraz Igor Janke.

Mateusz Lachowski – fotoreporter, reżyser, dziennikarz, reporter programu „19.30” w TVP, a także prowadzący kanał na YouTube pt. „Korespondent PL”. Zajął III miejsce w konkursie na Dziennikarza Roku Grand Press 2022. Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę pracuje jako korespondent wojenny.

Marek Budzisz – publicysta, historyk i działacz opozycji antykomunistycznej, ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich w Fundacji Instytut Wolności, a także współpracownik Strategy&Future. Jest również autorem książek „Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna, „Samotność strategiczna Polski”, a ostatnio – „Pauza strategiczna. Polska wobec ryzyka wojny z Rosją”.

Igor Janke – dziennikarz, publicysta, naczelny Polskiej Agencji Prasowej w latach 1998 – 2003, założyciel pierwszej polskiej platformy blogów społeczno-politycznych Salon24.pl, twórca Szkoły Przywództwa, prezes Instytutu Wolności. Obecnie prowadzi autorski podcast na YouTube „Układ otwarty”. Autor książek takich jak „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie” czy „Twierdza. Solidarność. Walcząca. Podziemna armia”.

Gra terenowa „Powstańczym szlakiem”
18.15 – 20.00

Zasady gry są bardzo proste: wystarczy prawidłowo wypełnić kartę zadań i uzupełnić końcowe hasło. Zagadek na trasie liczącej ok. 5 km (osiedle Traugutta, cmentarz parafialny, tereny nad Narwią) będzie kilkanaście. Czekać będą na was pytania m.in. z historii, chemii, matematyki, języka polskiego czy też geografii.

Zmagania rozpoczną się o godz. 18.15, a najpóźniej na metę trzeba będzie dotrzeć o godz. 19.45. Podczas zabawy będzie potrzebny wam telefon bądź tablet, bowiem mapa z zagadkami zostanie udostępniona na stronie Muzeum w momencie startu zmagań. Udział w grze jest bezpłatny, ale trzeba się wcześniej na nią zarejestrować.

Drużynowe Zawody Strzeleckie
18.00 – 22.00

W zawodach mogą wziąć udział drużyny 3-osobowe (nie ma ograniczeń wiekowych dla członków ekip). Sprawdzą się one w scenariuszu dynamicznym w muzealnej strzelnicy cyfrowej, a do celów mierzyć będą z repliki pistoletu Glock.

Turniej rozpocznie się o godz. 18.00, a zakończy o 22.00. Zawody są bezpłatne, a zgłosić się do nich można osobiście (ul. Traugutta 19, 07-410 Ostrołęka, budynek C) lub telefonicznie (510 139 061).

Rekonstrukcja szpitala polowego
Kuchnia powstańcza z degustacją
Powstańcza poczta polowa
18.00 – 22.00

Przeniesiemy się w czasie i zobaczymy, jak wyglądał szpital polowy z pierwszej połowy XX wieku – obejrzymy oryginalne wyposażenie medyczne czy pojazd sanitarny służący do przewozu rannych.

Zapoznamy się z pocztą polową z okresu Powstania Warszawskiego, zapraszamy też do spróbowania kuchni powstańczej.

Koncert zespołu Pseudonim
18.30, 20.00, 21.30

Zespół Pseudonim z Przasnysza tworzy autorskie kompozycje poświęcone Żołnierzom Wyklętym, poruszając się w stylistyce rocka, jazzu oraz bluesa. W Noc Muzeów zaprezentuje się publiczności z repertuarem zawierającym piosenki powstańcze i warszawskie.

Filmy animowane z serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939 -1946”
18.00 – 22.00

Dzieci poznają historię II wojny światowej razem z Antkiem Srebrnym, bohaterem popularnych komiksów Instytutu Pamięci Narodowej.

Wyświetlimy dla najmłodszych „Obronę Grodna 1939 r.”, „Bitwę pod Monte Cassino 1944 r.”, „Operację «Market Garden» 1944 r.” oraz „Na partyzanckich ścieżkach 1946 r.”.

Wystawa replik broni
18.00 – 22.00

Stowarzyszenie Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya” pokaże repliki broni z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, opowiadając o arsenale, którymi dysponowała armia Polska w przededniu wojny obronnej, a także powstańcy.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej