Wystawa japońskich drzeworytów w Muzeum Narodowym w Krakowie

przez Administrator

Hokusai Katsushika był jednym z najwybitniejszych japońskich malarzy i twórców drzeworytów. To jego twórczość jest głównym elementem krakowskiej wystawy, którą można oglądać od 13 sierpnia.

Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie złożona jest głównie ze zbiorów wybitnego polskiego kolekcjonera i znawcy kultury japońskiej Feliksa Jasieńskiego, ofiarowanych muzeum w 1920 roku.

Wystawa skupia pejzaże Japonii z okresu Edo (1603-1868), na których podziwiać można najważniejszy japoński szlak handlowy Tōkaidō i podróżujących nim ludzi. Najbardziej znanymi z prezentowanych w Krakowie drzeworytów Hokusaia są te należące do cyklu 36 widoków na górę Fuji, ukazujące świętą górę wyznawców shintoizmu o różnych porach dnia i w rozmaitych warunkach atmosferycznych. Na uwagę zasługują też cykle Opowieści przy stu knotkach i Sto poematów opowiedzianych przez piastunkę nawiązujące do japońskiej mitologii, wierzeń i literatury.

Prezentowane będą również wzorniki Hokusaia dla artystów i rzemieślników, które były wielką fascynacją Feliksa Jasieńskiego. Nowatorski sposób myślenia o dekoracji zapewnił im trwającą, aż do dziś popularność. Do tej estetyki nawiązują między innymi współczesne komiksy manga, których nazwa pochodzi od japońskiego terminu oznaczającego „szkic wychodzący swobodnie spod pędzla”.

Warto również zwrócić uwagę na kolekcję kart z drukami okolicznościowymi surimono, które ze względu na walory techniczne i artystyczne stanowiły ważny element kolekcji Jasieńskiego. O ich znaczeniu w trakcie specjalnego oprowadzania 12 września opowie kurator wystawy Beata Romanowicz.

Poza zbiorami Jasieńskiego prezentowane są również nowsze nabytki Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym kolekcja drzeworytów podarowana przez doktora Jensa Wiebela w 2018 rok, a zakupiona przez jego przodka w Japonii w początkach XX wieku.

Więcej na temat wystawy można dowiedzieć się na stronie internetowej. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 5 grudnia.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej