Ukraiński dokument „20 dni w Mariupolu” na otwarcie 26. Festiwalu Orłów

przez Monika Tarka-Kilen

Ukraiński film “20 dni w Mariupolu” w reż. Mstyslava Chernova otworzył w poniedziałek 8 stycznia przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły.  

26. Festiwal Orłów potrwa do 3 lutego w warszawskim kinie Iluzjon.  Na widzów czeka blisko 80 filmów i ponad 30 spotkań z twórcami. 

Przegląd rozpoczął w poniedziałek pokaz dokumentu spoza konkursu – „20 dni w Mariupolu” w reż. Mstyslava Chernova. To wstrząsająca relacja opisująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawniający, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.

Akademia nie zapomina o siostrach i braciach – filmowcach z Ukrainy. Przerażająca rosyjska agresja trwa przy rosnącej pasywności świata. Tym bardziej my, ludzie filmu, ludzie mediów, mamy absolutny obowiązek nie dać zasnąć sumieniu świata, Europy i przede wszystkim naszego kraju. Codziennie giną wspaniali ludzie, którzy zamiast robić filmy walczą w okopach w obronie swojego kraju i swoich bliskich. Jednym z nich jest nasz przyjaciel Oleg Sencow, czterokrotnie ciężko ranny nie opuszcza swojego posterunku od pierwszego dnia wojny. Walczmy razem z nimi, jak umiemy, tak jak oni walczą także za nas 

– zapowiedział film Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

26. Festiwal Orłów – co w programie?

Podczas trwającego prawie miesiąc wydarzenia prezentującego filmy kandydujące do 26. Polskich Nagród Filmowych Orły gośćmi warszawskiego kina Iluzjon będą największe gwiazdy polskiego kina, m.in.: Maja Ostaszewska i Tomasz Włosok („Zielona granica”), Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz („Lęk”), Eryk Kulm junior („Filip”) Tomasz Schuchardt(„Doppelgänger. Sobowtór”), Lena Góra („Imago”), Eryk Lubos („Tata”), Kinga Dębska („Święto ognia”), Andrzej Jakimowski („Uśmiech losu”), Jan Kidawa Błoński („Różyczka 2”), Beata Dzianowicz („Strzępy”), a  także Dorota Kobieta Welchman („Chłopi”) oraz Krzysztof Zanussi(„Liczba doskonała”). To niepowtarzalna okazja do poznania bogactwa polskiej kinematografii i zajrzenia za jej kulisy.

Kolejne dni pierwszego tygodnia festiwalu będą obfitować w największe tegoroczne hity oraz filmy docenione przez krytyków. Będą to m.in.:  „Filip” Michała Kwiecińskiego,  „Disco Boy” w reżyserii Giacomo Abbruzzese, „Imago” Olgi Chajdas , „Kos” Pawła Maślony .

W kolejnych dniach festiwalu zobaczyć będzie można również „Chłopów”, polskiego kandydata do Oscara, nową ekranizację powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor” w reżyserii Michała Gazdy, a także popis aktorskiego duetu Magdalena Cielecka-Marta Nieradkiewicz w filmie „Lęk” Sławomira Fabickiego, jak również nagrodzony w sześciu kategoriach na festiwalu w Gdyni film Jana Holoubka „Doppelgänger. Sobowtór”, komedię Macieja Kawalskiego z gwiazdorską obsadą „Niebezpieczni dżentelmeni” oraz  „Akademię Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego.

W programie festiwalu znajdą się również głośne filmy dokumentalne, mocni kandydaci do Oscara „Skąd dokąd” Macieja Hameli, który po rosyjskiej inwazji towarzyszył z kamerą ukraińskim emigrantom oraz „Apolonia, Apolonia” Lei Glob, nagrodzony Grand Prix na festiwalu Millennium Docs Against Gravity filmowy portret artystki, która odkrywa swoją seksualność. Wśród filmów ubiegających się o Orły w tym roku będą również „Mur”, reżyserski debiut Kasi Smutniak i jeden z pierwszych dokumentów ukazujących obecną sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz głośny film „Pianoforte” – trzymający w napięciu, pokazany premierowo na Festiwalu Filmowym Sundance obraz Jakuba Piątka o pianistach biorących udział w Konkursie Chopinowskim. Kandydatem od Orłów będzie również „Ula”, film o jednej z najsłynniejszych na świecie polskich wokalistek jazzowych Urszuli Dudziak, która będzie także gościem spotkania z widzami.

Program pokazów filmowych na stronie Polskich Nagród Filmowych Orły.

Źródło: FINA, paf.pl, materiały prasowe.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej