Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II już otwarte!

przez Monika Tarka-Kilen

Pierwsze zbiory i pierwsza wystawa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu już otwarte dla zwiedzających. Uroczysta inauguracja działalności muzeum miała miejsce 19 października 2023 roku. Założeniem toruńskiego Muzeum jest prezentowanie historii Polski z wielu perspektyw, ale jednocześnie – przez wzgląd na jego patrona – ukazywanie jej poprzez pryzmat aksjologii chrześcijańskiej. Refleksja po obejrzeniu wystawy „Pamięć i Tożsamość” ma skłaniać zwiedzających do przemyśleń na temat postaw i wartości narodowych.

Otwieramy dzisiaj kolejne muzeum tożsamościowe – Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. To miejsce wyjątkowe, którego głównym celem jest przedstawienie dziejów państwa polskiego – od chrześcijańskich początków po współczesność – widzianych poprzez pryzmat aksjologii św. Jana Pawła II – największego Polaka w dziejach. Aksjologii, która z jednej strony jest niebywale bogata, a z drugiej strony wciąż zbyt mało znana w polskim społeczeństwie. (…) Każda mądra wspólnota narodowa, aby trwać i móc się rozwijać dba o siłę swojej tożsamości i kultury

– powiedział dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystego otwarcia siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. zef resortu kultury zwrócił uwagę, że budowa instytucji pamięci jest jednym z najważniejszych zadań każdego narodu, a w Polsce po 1989 r. nie było ono dostatecznie realizowane.

Wystawa „Pamięć i Tożsamość”  prezentuje 10 stref tematycznych, które odpowiadają wątkom narracyjnym zamieszczonym w książce autorstwa Jana Pawła II o tym samym tytule. Narracja ekspozycji opiera się bezpośrednio na koncepcji ojczyzny Papieża Polaka i sposobie odczytywania dziejów Polski z jego perspektywy. Ojciec Święty będzie obecny na wystawie przede wszystkim jako jej duchowy patron. Ekspozycja ma składać się z dwóch części: pierwszą stanowić będą dzieje Polski, którym towarzyszy stały komentarz Jana Pawła II, natomiast w drugiej części będzie on nie tylko uważnym obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń historycznych.

Podczas otwarcia siedziby Muzeum zaprezentowano ponad tysiąc eksponatów, m.in. starodruki, manuskrypty, prace malarskie, monety i medale. Całość ekspozycji ma obejmować ponad 2 tys. obiektów rozmieszczonych na powierzchni 3 tys. m². Na wystawie eksponowane będą także gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek relacje świadków z czasów II wojny światowej (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku).

Źródło: gov.pl, dzieje.pl.

 

 

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej