Noc Muzeów 2023 – lista miast i atrakcji

przez Monika Tarka-Kilen

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie kulturalne. Organizowane jest w ponad 120 europejskich miastach i swoją historią sięga do końca lat 90. Co roku do instytucji takich jak muzea, galerie sztuki, domy kultury, czy innych placówek kulturalnych, ściągają tłumy.W takcie Nocy Muzeów w większości miejsc wstęp jest bezpłatny. W Polsce w tym roku przypada na noc z 13 na 14 maja. 

Podczas Nocy Muzeów instytucje, które zajmują się kulturą, sztuką i nauką, organizują specjalne wydarzenia. Większość z tych placówek jest otwarta do późnych godzin nocnych, a czasem i do rana.

Noc muzeów w Warszawie

W XIX już Nocy Muzeów w Warszawie weźmie udział rekordowa liczba 270 placówek. Wśród nich 41, które włączyły się do niej po raz pierwszy. To m.in. Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier, Apple Muzeum Polska, Szkoła Platerek, Dom Pogrzebowy Służew, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które umożliwi obejrzenie nieudostępnianej na co dzień stuletniej komory przelewu burzowego. Ta lista pokazuje, jak diametralnie zmieniło się znaczenie słowa „muzeum” we współczesnych czasach.

Jak co roku dla zwiedzających dostępna będzie także ekspozycja stała Muzeum Powstania Warszawskiego. “To wyjątkowa okazja, by, poruszając się w scenerii sprzed 79 lat, poczuć atmosferę powstańczej Warszawy. Za pomocą nowoczesnych środków prezentacji muzeum przybliża widza do źródła historycznego i eksponatu – multimedialna ekspozycja w niepowtarzalny sposób oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, będzie można zwiedzić również wieżę widokową, z której rozpościera się panorama miasta” – zachęcają przedstawiciele muzeum.

Dla gości otworzy się także Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To jedyna okazja w roku, żeby obejrzeć apartamenty królewskie i dzieła sztuki europejskiej w wieczornej scenerii. Na dziedzińcu muzeum odbędzie się pokaz “Polonezem przez dzieje”, który rozpoczną uczestniczki programu “Debiutantki” tańcząc poloneza w strojach historycznych. Następnie poloneza zaprezentują zespoły: ZTL “Pruszkowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca UJ “Słowianki”, ZPiT UW “Warszawianka”. Na koniec wszyscy goście zostaną zaproszeni do wspólnego tańca.

Wokół Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich zobaczymy fragmenty “Nocy Listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego wystawi Teatr Klasyki Polskiej, a artyści Polskiej Opery Królewskiej wypełnią Teatr Królewski w Starej Oranżerii dźwiękami utworów z XVII, XVIII i XIX w. W Stajniach i Koszarach odbędą się warsztaty dla dorosłych i dzieci, a w ogrodach – spacery przyrodnicze. W strefie relaksu Mennicy Polskiej przy Stajniach Kubickiego będzie można odpocząć na leżakach, popatrzeć jak mincerz wybija pamiątkowe numizmaty oraz zrobić sobie zdjęcie ze sztabką złota.

Zamek Królewski w Warszawie w Noc Muzeów udostępni zwiedzającym Apartament Wieki z Salą Tronową, Rycerską, Pokojem Marmurowym, Salą Wielką i Apartament Królewski z Salą Canaletta, Sypialnią Króla, Garderobą i Gabinetem.

Z listą atrakcji NOCY MUZEÓW W WARSZAWIE można zapoznać się na stronie ratusza. 

Noc muzeów w Łodzi

W Noc Muzeów włączy się także dwadzieścia pięć łódzkich instytucji i pracowni artystycznych. W Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu rodziny Poznańskich będzie można zobaczyć reprezentacyjne i mieszkalne pomieszczenia pałacowe, w tym sale: Lustrzaną i Jadalną, której atrakcją będzie komplet odrestaurowanych krzeseł z czasów rodziny Poznańskich.

Odwiedzający Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będą mogli usłyszeć stukot krosien w “Sali maszyn w ruchu” i poznać pana Krzysztofa, mistrza obsługi maszyn włókienniczych. Na trzech piętrach Fabryki Geyera zwiedzający odkryją historię Łodzi przedstawioną na wystawie “MIASTO-MODA-MASZYNA”.

Noc muzeów w Trójmieście

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało wydarzenia w dwóch lokalizacjach, tj. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na terenie Półwyspu Westerplatte, gdzie powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Za symboliczną złotówkę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie można udać się na spacer z przewodnikami, którzy tego dnia, w związku z rocznicą urodzin rtm. Witolda Pileckiego, poprzez poszczególne sekcje wystawy przybliżą sylwetkę oraz dokonania bohatera WP.

Przed gmachem muzeum będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bellum wyposażonych w umundurowanie i sprzęt Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie lub wykonać pamiątkową fotografię na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa.

Szereg wydarzeń zaplanowano także na terenie Półwyspu Westerplatte, dokąd spod MIIWŚ kursować będzie zabytkowy autobus marki Krupp rocznik 1938. Podczas wydarzenia na terenie dawnej Składnicy działać będą dwie grupy rekonstrukcyjne.

Noc muzeów w Katowicach

W Muzeum Śląskim podczas nocnej wizyty zwiedzający będą mogli: wziąć udział w warsztatach plastycznych i fotograficznych (i nie tylko), zwiedzić miejsca niedostępne na co dzień, zobaczyć diabły z kolekcji Działu Etnografii, a także potańczyć podczas warsztatów flamenco. Ponadto w programie m.in. oprowadzanie po wystawie dotykowej z niewidomymi przewodnikami, wykład archeologiczny, spektakl przygotowany przez wykonawców Głuchych, a na finał koncert – zapowiadają organizatorzy.

Noc muzeów w Krakowie 19 maja

Noc Muzeów w Krakowie zaplanowano na piątek 19 maja pod hasłem “Rytmy czcionki”. Hasło nawiązuje do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich. Dokładnie 550 lat temu w krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny – Almanach Cracoviense ad annum 1474.

W mieście swoje podwoje otworzy 60 różnych muzeów, między innymi: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe, Muzeum Krakowa i wszystkie jego oddziały, Muzeum Książąt Czartoryskich, Żydowskie Muzeum Galicja, Międzynarodowe Centrum Kultury. Specjalne atrakcje zostały także przygotowane przez Narodowy Bank Polski – Oddział w Krakowie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Muzeum Książąt Czartoryskich zaprasza na wystawę czasową “550. Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”.

Na placu przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się akcja “zaDRUKuj ciucha! – upcykling ubrań”. Fundacja Crush On Trash oraz Hand Made My Day zorganizują tu warsztaty, podczas których ubrania i inne tekstylia, którym brakuje charakteru lub są lekko poplamione zyskają drugie życie. Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza na spacer śladami “Listy Schindlera”. Miejsce zbiórki: plac Bohaterów Getta. Prowadzenie: Michał Sasadeusz.

Noc muzeów w Poznaniu i Wrocławiu 20 maja

We wrocławskiej odsłonie wydarzenia weźmie udział 101 instytucji, w tym m.in. Pałac Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Pana Tadeusza. Pełnoletni zwiedzający będą mogli po raz pierwszy odwiedzić Muzeum Medycyny Sądowej, gdzie prezentowane będą m.in. dokumentacje obrażeń ciała, zatruć, narzędzia zbrodni.

W kryptach kościoła św. Wojciecha zaplanowane zostały czytania sensoryczne, podczas których uczestnicy będą mogli doświadczyć widoków, dźwięków, zapachów i wrażeń dotykowych oraz wysłuchać fragmentu trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego z tomu drugiego pt. “Boży Bojownicy”.

Wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza zaprasza do zwiedzania trzech części wystawy stałej, na które składają się ekspozycje: “Rękopis Pana Tadeusza”, “Misja: Polska”, “Pan Tadeusz Różewicz”, oraz wystawy czasowej “Dziady.

W stolicy Wielkopolski udział w wydarzeniu deklaruje rekordowa liczba 70 placówek, które proponują prawie 200 wydarzeń. W Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można obejrzeć trzy wystawy czasowe. Wśród nich obrazy Jacka Malczewskiego przywiezione z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, zorganizowana przez studentów “Zwierzę przede mną” i dzieła japońskiego grafika i projektanta Kenya Hary.

W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można zgłębić tajemnice kosmosu na wystawie “Nie to niebo”

Więcej informacji na Serwisie Samorządowym PAP

Źródło: Serwis Samorządowy, UM Łódź, Ratusz Warszawski, dzieje.pl, Fakt.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej