Nowe atrakcje dla turystów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

przez Monika Tarka-Kilen

Podlaskie Centrum Kultury Ludowej przygotowało nowe atrakcje dla zwiedzających, takie jak przejazd bryczką po skansenie, wystawy z audiodeskrypcją czy ułatwienia dla niepełnosprawnych. 15 kwietnia otwarto nowy sezon w białostockim skansenie. Organizatorzy zaplanowali na ten rok wiele atrakcji m.in. nowe wystawy stałe, Noc Muzeów czy koncerty kapeli ludowej.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem zaprasza turystów po zimowej przerwie. W sobotę na zwiedzających z okazji rozpoczęcia sezonu czekają atrakcje: dla najmłodszych, przygotowano warsztaty robienia drewnianych zabawek a dla seniorów – warsztaty ogrodnicze. Cały obiekt będzie można zwiedzać też z bryczki. Nie zabraknie zajęć strzelania z łuku oraz ornitologicznych.

Z ekspozycji będą mogły też korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Przy wystawach stałych, ustawiono specjalne tablice tyflograficzne dla osób niewidomych i niedowidzących. Powstały również przewodniki z alfabetem Braille’a. Niektóre wystawy będą wzbogacone audiodeskrypcją.

Sezon w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej rusza 15 kwietnia. To oznacza, że od najbliższej soboty, żeby wejść na teren skansenu trzeba będzie kupić bilet. Na razie, w kwietniu – tylko w weekendy, w dni powszednie wstęp będzie nadal bezpłatny. Od soboty, po półrocznej przerwie, czynne będą wszystkie wystawy. Tak jak w latach ubiegłych, będą po nich oprowadzać przewodnicy. Nie oznacza to jednak, że po wykupieniu biletu spacerowego, nie będzie można się dowiedzieć, jak zabytki wyglądają w środku. W tym roku już osiem obiektów ma w drzwiach zamontowane drewniane kraty, dzięki którym można zajrzeć do ich wnętrza.

Wiosna i lato w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej to czas festynów i nieco bardziej kameralnych wydarzeń o charakterze etnograficznym. Pierwsze z nich – 3 maja – związane będzie z wystawą wnętrza w chałupie z Dąbrowy-Moczydeł, do której powstał katalog zatytułowany „Dziecko w tradycyjnej społeczności wiejskiej Podlasia”. Podczas spotkania z autorką można będzie nie tylko zwiedzić wystawę, ale też wziąć udział w dawnych grach i zabawach, poznać zabawki, którymi kiedyś bawiły się wiejskie dzieci.

13 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów we dworze z Bobry Wielkiej otwarta zostanie wystawa „Zwierzęta w estetyce ludowej”. Na wystawie można zostaną pokazane muzealia ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (rzeźby, tkaniny, makatki czy haftowane ręczniki) , których bohaterami są nasi bracia mniejsi.

14 maja na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej odbędzie się piknik z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, na który zaprasza marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, a 28 maja – doroczny festyn etnograficzny „Zielone Świątki w skansenie”.

Przez cały sezon czyli od kwietnia do końca września można będzie zwiedzać skansen podróżując bryczką. Organizatorem przejazdów jest klub łuczniczy AMM Archery, który prowadzi na terenie skansenu stajnię Grot.

Źródło: TVP3, pmkl.pl, materiały prasowe.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej