Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal

przez Administrator

Spotkania autorskie, warsztaty plenerowe, literackie śniadania na łonie natury to jedynie namiastka atrakcji, które czekały na uczestników wydarzenia „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”. 

Trzydniowa impreza odbyła się w miniony weekend, w dniach 3 – 5 września w Kielcach. Głównym założeniem festiwalu było rozwijanie wiedzy Polaków na temat dziedzictwa kulturowego regionu, promowanie literatury polskiej oraz patrona imprezy, którym został Gustaw Herling-Grudziński, polski pisarz, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz oraz więzień obozów pracy.

Eseista, na początku swojej drogi twórczej, pisał dla magazynów i tygodników takich jak „Ateneum”, „Pion” czy „Nowy Wyraz”. Autor zyskał rozgłos w 1953 roku po publikacji książki „Inny Świat”. Następnym przełomowym momentem w jego karierze okazało się wydanie „Wieży”, która została opublikowana przez wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze. Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, 5 czerwca 1998 Gustaw Herling-Grudziński został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu za znamienite zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Teren festiwalu podzielony został na liczne strefy tematyczne, między innymi na strefę spotkań, strefę dyskusji, strefę dziecięcego świata książek, strefę edukacji, strefę kuchni z literatury, strefę filmu z literaturą, strefę czytania na glosy, strefę wydawców oraz strefę wystaw. Podczas wydarzenia odbyły się liczne warsztaty oraz panele dyskusyjne poświęcone pisarzowi. Oficjalnymi gośćmi festiwalu byli między innymi Max Czornyj, Karolina Wilczyńska, Marcin Meller, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Komuda oraz Janusz Leon Wiśniewski.

Zorganizowano również wiele atrakcji pobocznych. Pierwszego, festiwalowego dnia miał miejsce rajd rowerowy do Suchedniowa, śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz przejazd pociągiem połączony z lekcją historii literackiej. W strefie dyskusji odbyło się spotkanie dyskusyjne poświęcone Jerzemu Pilchowi. Debatę poprowadziła żona pisarza Kinga Strzelecka-Pilch. Na scenie gościło wiele postaci związanych z twórczością autora, między innymi redaktor naczelny Polityki Bronisław Maj i Witold Bereś. W „Strefie dziecięcego świata książek” oraz w „Strefie edukacji” miały miejsce liczne zabawy literackie dla najmłodszych.

„Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal” to wyjątkowy punkt na mapie literackich wydarzeń w Polsce. Choć to dopiero pierwsza edycja imprezy, bez wątpienia można stwierdzić, że na stałe wpisze się ona w kalendarz kieleckich, ale też ogólnopolskich imprez kulturalnych.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej