Dwa bloki filmowe, wystawa o Misiu Wojtku, warsztaty filmowe – Retrospektywa Festiwalu NNW w Żukowie na Kaszubach

przez Monika Tarka-Kilen

Filmy opowiadające o losach żołnierzy Armii Andersa walczących pod Monte Cassino, pokazujące życie mieszkańców Warszawy w pierwszych dniach oblężenia miasta w 1939 roku, mówiące o niezwykłej historii Żołnierzy Niezłomnych ale także pokaz szkolenia komandosów, fabularna „Lokatorka” z gwiazdorska obsadą, wystawa o Misiu Wojtku, spotkanie z bohaterami oraz warsztaty filmowe dla młodzieży – to najważniejsze wydarzenia Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Żukowie na Kaszubach w dniach 1 i 2 grudnia 2022 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Zaczynamy Retrospektywy o 8:30 w czwartek 1 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących  na ul. Gdyńskiej 5 od warsztatów filmowych dla młodzieży, które poprowadzi operator i montażysta Artur Kiciak.  Zajęcia potrwają dwa dni. 

O 10-tej zostanie otwarta wystawa „O Misiu Wojtku”. To pretekst nie tylko do opowieści o tym niezwykłym kapralu, ale także do zainteresowania historią Armii Andersa i pokazanie szklaku, który przeszli żołnierze generała w czasie II Wojny Światowej. Przy okazji przybliżymy postać majora Wiesława Antoniego Lasockiego – żołnierza Armii gen. Andersa, który jako pierwszy spisał historie Misia Wojtka. Wystawę można oglądać przez cały czas trwania Retrospektywy.

 O 11:00 organizatorzy zapraszają mieszkańców Żukowa i okolic na pierwszy blok filmowy, w ramach którego można będzie zobaczyć pięć filmów dokumentalnych, w tym dwa, które w tym roku zdobyły nagrody główne Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni: nagrodzony Złotym Opornikiem w konkursie Dokument Polski film „1939. Oblężenie Warszawy” w  reż. Eugeniusza Starky’ego oraz ukraiński „Plai. Droga przed góry” w reż. Evy Dzhyshyashvili (zdobywca Nagrody Głównej im. rotmistrza Witolda Pileckiego). Poza tym widzowie będą mogli zobaczyć „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka oraz film pokazujący najbardziej spektakularne akcje i zasady rekrutacji oraz szkolenia polskich komandosów „ Formoza. Polskie jednostki specjalne”. 

W kolejnym bloku filmowym, w piątek, od godz. 11:45 pokazany zostanie film dokumentalny „Na skrzydłach nadziei”  w reż. Jarosława Krychowiaka, a po seansie  spotkać się z reżyserem a także film fabularny „Lokatorka” w reż. Michała Otłowskiego – film otrzymał Nagrodę Publiczności Festiwalu Filmowego NNW. 

Retrospektywy to nie tylko projekcje filmów, które można było zobaczyć w tym roku w Gdyni, ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania tych, którzy walczyli o naszą wolność  i cichych bohaterów drugiego planu. Nie inaczej będzie w Żukowie. Podczas uroczystej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW, która rozpocznie się w piątek 2 grudnia o 16:00 wręczone zostaną Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Galę zakończy koncert zespołu muzycznego Klauze Duo. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest WOLNY!

Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Żukowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej