Trwają zapisy na rajd śladami Grupy “Kampinos” i Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej

przez Monika Tarka-Kilen

Grupa Kampinos to jedno z większych Zgrupowań partyzanckich Armii Krajowej. Walczyło ono z okupantem niemieckim w Puszczy Kampinoskiej w okresie powstania warszawskiego w 1944 roku. Fundacja im. Janusza Kurtyki wraz z Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają do udziału w Rajdzie śladami Grupy „Kampinos”, który odbędzie się 19 listopada 2022 roku w rejonie Puszczy Kampinoskiej. 

Zgrupowanie “Kampinos” wsławiło się przede wszystkim wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej na dwa miesiące znacznej części Puszczy, zamieszkanej przez kilka tysięcy ludzi. Te wyzwoloną ziemię nazwano Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską.

Grupa składała się niemal z 900 żołnierzy, w tym doświadczonych w boju żołnierzy Zgrupowania Stołpeckiego Armii Krajowej którzy przebyli ponad 400 km z Puszczy Nalibockiej. Żołnierze Grupy Kampinos stoczyli wiele ciężkich bitew z Niemcami. Wśród nich były starcia o lotnisko bielańskie oraz natarcia na Dworzec Gdański w Warszawie. Pododdziały Zgrupowania zajmowały się także odbieraniem alianckich zrzutów, jakie trafiały do Puszczy.

Pod koniec powstania warszawskiego Grupa stoczyła najtrudniejszą i najbardziej tragiczną bitwę z Niemcami jaką była bitwa pod Jaktorowem. Odbyła się ona podczas wycofywania się zgrupowania w kierunku Gór Świętokrzyskich, podczas której doszło do całkowitego rozbicia oddziału. Zgrupowanie to było jedynym tak dużym, które w trakcie powstania warszawskiego nie zakończyło walk kapitulacją.

Trasa Rajdu:  Warszawa Centralna -Nowy Dwór Mazowiecki – Most J. Piłsudskiego, – Muzeum Palmiry -Pociecha – mogiła Jerzyków, – Truskaw – Pomnik AK Kampinos i mural, – Laski – cmentarz wojenny i cmentarz leśny (grób J. Krzyczkowskiego dowódcy Grupy Kampinos), – Warszawa, Wiersze – stolica Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej – cmentarz wojenny i izba pamięci – Warszawa Centralna.

Zbiórka na Rajd o godzinie 8.30 na przystanku autobusowym DW Centralny 04 przy Al. Jana Pawła II.

Zgłoszenia na rajd przyjmowane są za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Fundacji do dnia 10 listopada 2022 r.

Źródło: materiały prasowe.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej