85-letni Opel Olympia w Muzeum Pancernym w Kłaninie

przez Monika Tarka-Kilen

Wyjątkowy eksponat pojawił się w Muzeum Pancernym w Kłaninie. W sobotę 6 kwietnia muzeum ponownie otwiera się dla zwiedzających. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. Opla Olympię OL38 z 1939 roku

Samochód muzeum kupiło od prywatnego kolekcjonera. Opel był świadkiem historycznych wydarzeń podczas II wojny światowej. Był zniszczony więc zanim trafił na ekspozycję przeszedł gruntowny remont. Każda część w tym Oplu Olympia jest oryginalna. Wszystko prócz silnika jest sprawne. Prezentowany jest w wojskowym malowaniu z początku wojny w barwach 207. Dywizji Piechoty.

Ciekawostką jest fakt, że ostatni z rodu niemiecki właściciel majątku w Kłaninie, Gerhard Behrend von Grass służył w sztabie tej jednostki walczącej na polskim wybrzeżu od pierwszych dni II wojny światowej, a samochód tego typu uwieczniony jest na archiwalnym filmie, nagranym w końcu września 1939 r., gdy mija bramę wjazdową kłanińskiego pałacu.

Opel Olympia – to bardzo interesujący pojazd – mówią muzealnicy. Prawie 90 lat temu był to również szybki samochód. Po dobrej drodze można nim było rozwinąć zawrotną prędkość 120 km/h.

Muzeum Pancerne w Kłaninie znajduje się na terenie folwarku Pałacu Kłanino. Celem działalności Muzeum jest gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, udostępnianie, upowszechnianie, popularyzowanie i informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów z zakresu historii techniki militarnej ze szczególnym uwzględnieniem historii Pomorza. W żwirach muzeum są m.in.  radiostacje niemieckie i polskie m.in. MWEC; mapy i książki historyczne; pojazdy wojskowe np. samochód ciężarowy STEYR 1500A, czołg T-3;militaria i uzbrojenia np. Mauser 98K, Mauser 98 Radom, MG34, MG42, STG44, MP40, P08, P38, WIS, hełmy i wyposażenie żołnierzy polskich i niemieckich.

Źródło: Muzeum Pancerne w Kłaninie, Facebook, TVP3.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej