Bohaterowie Westerplatte spoczną na nowym cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego

przez Monika Tarka-Kilen

4 listopada odbędą się uroczystości pogrzebowe polskich obrońców Westerplatte. Ich szczątki spoczną na nowym cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego na terenie półwyspu. Uroczysty pochówek bohaterów będzie dopełnieniem powinności wobec poległych polskich żołnierzy, który spełnia dzisiaj Polska. Na ten akt szacunku obrońcy czekali ponad 83 lata.

Na cmentarzu spoczną polscy żołnierze odnalezieni w 2019 r. przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Miejsce pochówku bohaterów pozostawało zapomniane przez osiemdziesiąt lat, jednak dzięki determinacji i zaangażowaniu zespołu badawczego udało się ustalić lokalizację grobów. Miejsce to znajdowało się w samym centrum Westerplatte, kilkanaście metrów od głównego traktu spacerowego prowadzącego do Pomnika Obrońców Wybrzeża.

Pożegnanie rozpocznie się w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 03 listopada 2022r. w godzinach 15:00-18:00. 4 listopada uroczystości będą kontynuowane na cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego.

Ramowy program uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte 4 listopada:

⚬ godz. 9:00 – msza św. w Bazylice św. Brygidy.
⚬ godz. 10:15-11:15 – przejazd kolumny wojskowej na Westerplatte.
⚬ od godz. 11:30 – uroczystości pogrzebowe na Westerplatte.

Wydarzenie współorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Instytut Pamięci Narodowej. Budowę cmentarza dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja celowa na zadanie: Budowa Muzeum Westerplatte i rewitalizacja Pola Bitwy 1939. Uroczystości organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jesienią 2019 r. zespół archeologów z MIIWŚ odnalazł szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte. Dzięki współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, do dziś udało się zidentyfikować siedmiu poległych obrońców Westerplatte.

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej