Koncerty gwiazd i nowe muzeum. Stalowa Wola zaprasza na obchody 85-lecia powstania COP

przez Monika Tarka-Kilen

Otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, koncerty gwiazd muzyki, pokazy, wystawy znajdą się w programie obchodów 85. rocznicy początku budowy COP, które rozpoczną się w 7 lipca w czwartek w Stalowej Woli.

W dniach 7-10 lipca odbędzie się wielkie święto z okazji jubileuszu 85-lecia rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego.  Po wielu miesiącach wyczekiwania, swoje podwoje otworzy Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Wśród przygotowanych atrakcji będzie przelot repliki kultowego samolotu RWD 8, koncert Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem chórów stalowowolskich oraz ambasadorów Stalowej Woli: Mileny Lange, Szymona Jędrucha, Marcina Dyjaka.

Przewidziano też coś dla koneserów zabytkowych samochodów, miłośników rekonstrukcji historycznych czy pasjonatów nauki w postaci Festiwalu Wynalazków a na najmłodszych od czwartku do soboty na dzieci czekać będzie strefa zabaw.

Organizatorzy zaprosili także do STalowej WOli gwiazdy. Wystąpią LemON, Kamil Bednarek, Zakopower, Retro Voice Band i Ewelina Flinta, Sound’n’Grace i C-Bool.

Najważniejszym punktem obchodów będzie otwarcie Muzeum COP, które mieści się w zabytkowym budynku warsztatów szkolnych. Oryginalne wyposażenie tego budynku, które pozostało po warsztatach, jest świadectwem industrialnego dziedzictwa regionu. W muzeum znajduje się m.in. stała wystawa, która w nowoczesny sposób prezentuje historię narodzin, rozwoju i obecnej kondycji fenomenu gospodarczego, jakim był COP. Na przestrzeni 2 tys. metrów kw. znajdziemy kilkaset zabytków związanych z COP: militaria, pojazdy, rowery, motocykle, wyposażenia wnętrz a także unikatową kolekcję historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu warsztatów.

W pomieszczeniu dawnej kuźni zachowane jest palenisko kowalskie z kompletem urządzeń, w warsztatach zachowany jest także oryginalny zestaw obrabiarek-tokarek, frezarek, wiertarek stanowiących pierwotnie część parku maszynowego warsztatów. Maszyny te zostaną wykorzystane również do pokazów technicznych.

Źródło: Facebook

Źródło: dzieje.pl, Nasze Miasto Stalowe Wola, UM Stalowa Wola, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej