Zamach na Jana Pawła II – Pamiątki z wydarzenia, które stały się relikwiami

przez Monika Tarka-Kilen

Zakrwawiona szata Jana Pawła II, biały odkryty papamobile – świadek wydarzenia, korona Matki Bożej Fatimskiej z kulą, która miała zabić naszego papieża – to najsłynniejsze pamiątki po wydarzeniach sprzed 42 lat. 13 maja przypada rocznica zamachu na Jana Pawła II w Rzymie.

13 maja 1981 roku to dzień, który wstrząsnął światem. Właśnie mija 41 lat od zamachu na Jana Pawła II na placu Świętego Piotra. Gdy 13 maja 1981 roku na początku środowej audiencji generalnej papież objeżdżał plac otwartym samochodem, strzelił do niego Turek Mehmet Ali Agca. Papież został ciężko ranny.

Na pięć dni przed swymi 61. urodzinami, w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej przed godz. 17 papież wjechał na plac przed bazyliką watykańską, gdzie zgromadziły się tłumy wiernych. W aucie razem ze stojącym Janem Pawłem II byli jego sekretarz ks. Stanisław Dziwisz, osobisty kamerdyner Angelo Gugel i żołnierz Gwardii Szwajcarskiej Alois Estermann. Na wysokości Spiżowej Bramy papież schylił się, by objąć półtoraroczną włoską dziewczynkę. O godzinie 17.17 Agca wyjął pistolet Browning i z bliskiej odległości oddał strzały do Jana Pawła II, ciężko raniąc go w brzuch, a także w łokieć i palec.

– opisuje wydarzenie portal dzieje.pl

Papież stracił mnóstwo krwi, jego stan był bardzo ciężki. Włoscy lekarze przez pięć godzin toczyli walkę o życie papieża a świat w tym czasie zamarł w bezruchu w cichej modlitwie za zdrowie głowy Kościoła Katolickiego. Okazało się, że kula przeszła zaledwie o kilka milimetrów od tętnicy głównej.

Pamiątki zamachu na Jana Pawła II, które stały się relikwiami.

Najważniejsza relikwia, którą można zobaczyć w Polsce jest zakrwawiona sutanna, którą w momencie zamachu miał na sobie Ojciec Święty. Znajduje się w gablocie w sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach. Tam kierują się pielgrzymi, którzy chcą ją na własne oczy zobaczyć.  Do Centrum Jana Pawła II szaty przekazał kardynał Stanisław Dziwisz. Na szacie widoczna jest dziura po kuli oraz ślady krwi.

Kolejną relikwią jest kula, które zraniła papieża, a. która z jego ciała usunęli lekarze z polikliniki Gemellii podczas operacji ratującej życia Ojca Świętego. Jan Paweł II rok po zamachu na jego życie udał się do Fatimy, zawiózł tam kulę, która została tam już na zawsze. Jest umieszczona w koronie Matki Bożej Fatimskiej. Papież wierzył, że właśnie Fatimskiej Pani zawdzięcza swoje życie. Zamach nastąpił co do minuty o tej samej porze, co pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie: o godz. 17.19.

Wśród innych przedmiotów, które przypominają dzień zamachu na Jana Pawła II możemy wyróżnić również pistolet zamachowca, który znajduje się w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Jest też stary papamobile Fiat Nuova Campagnola, w którym został postrzelony papież. Turyści zwiedzający Watykan udają się natomiast w stronę kwadratowej marmurowej tabliczki umieszczonej na ziemię miejscu zamachu do które doszło mniej więcej w połowie Placu św. Piotra, po prawej stronie patrząc na bazylikę. Na tabliczce znajduje się data zamachu wypisana cyframi rzymskimi i herb papieża Jana Pawła II.

 

Źródło: Wikimedia commons, Facebook, dzieje.pl, Radio Plus, Centrum Jana Pawła II.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej