Zmarł ostatni cichociemny Armii Krajowej mjr Aleksander Tarnawski

przez Monika Tarka-Kilen

4 marca 2022 roku odszedł na wieczną wartę ostatni z cichociemnych mjr Aleksander Tarnawski “Upłaz”. Miał 101 lat. Był jednym z 316 znakomicie wyszkolonych żołnierzy, elity sił zbrojnych na zachodzie, którzy skoczyli do okupowanego kraju w trakcie II Wojny Światowej.

Mjr Aleksander Tarnawski, ps. “Upłaz” był ostatnim żyjącym cichociemnym spadochroniarzem Armii Krajowej. Należał do komandosów polskiego podziemia, był oficerem Armii Krajowej, wykonywał trudne misje konspiracyjne, a także zajmował się m.in. szkoleniem żołnierzy AK.

15 lutego 1941 r., z Wielkiej Brytanii wystartował samolot z pierwszą grupą cichociemnych, którzy zostali zrzuceni na teren okupowanej Polski. W sumie do grudnia 1944 r. drogą lotniczą wysłano do kraju 316 polskich żołnierzy. Pełniąc służbę w ZWZ-AK, cichociemni stali się elitą Polskiego Państwa Podziemnego.

Aleksander Tarnawski ps.”Upłaz” został zrzucony w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller” razem z 11 innymi żołnierzami- cichociemnymi. Startował z Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzut desantowanych odbył się na placówkę odbiorczą „Kanapa”, położoną koło wsi Baniocha k. Góry Kalwarii.

Tarnawski urodził się w 1921 r. w Słocinie w powiecie rzeszowskim. W 1938 r. ukończył gimnazjum w Chorzowie i rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu wojny, w październiku 1939 r., przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie został przydzielony do 1. Dywizji Grenadierów. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii dostał przydział do 16. Brygady Pancernej, gdzie szkolono go do zadań specjalnych, a później do 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł intensywne szkolenie dla cichociemnych.

Po wojnie zamieszkał w Gliwicach, ukończył chemię na Politechnice Śląskiej. Całe życie zawodowe związał ze Śląskiem – z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach.

Pan major do późnych lat skakał ze spadochronem. 7 września 2014 roku, mając 93 lata, wykonał w tandemie spadochronowym skok z żołnierzami jednostki GROM. Był honorowym kombatantem Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje i obyczaje cichociemnych.

W 2016 roku ukazała się książka pt. Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego ps. „Upłaz” .

Źródło: Facebook, Festiwal NNW. dzieje.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej