W Ostrołęce otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych

przez Monika Tarka-Kilen

Dziś uroczyście otwarto Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – pierwsze muzeum upamiętniające żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wybrano dzień wyjątkowy, bowiem 1 marca obchodzony jest w Polsce od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Muzeum będzie można zwiedzać od 2 marca.

Bez pamięci nie jest w stanie istnieć żadna wspólnota polityczna czy kulturowa. Zwłaszcza bez pamięci o tych, którzy odpowiedzialność za tę wspólnotę traktowali do końca, do krwi ostatniej (…) Niech to piękne, mądre i ważne miejsce, ta wspaniała instytucja edukacji i refleksji nad polskim losem, dobrze służy Polsce

– powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Pierwsza w Polsce placówka poświęcona w całości Żołnierzom Niezłomnym została uroczyście otwarta w ramach państwowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu wzięli udział weterani, kombatanci i bliscy żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego.

To muzeum jest pamiątką po naszych ojcach i braciach, którzy oddali życie za wolną Polskę. Zostawili rodziny, dzieci. Poszli walczyć o Polskę.

– mówił Marek Franczak, syn Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego Żołnierza Wyklętego, który poległ w walce z komunistami w 1963 roku.

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda.

Bardzo się cieszę, że tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostaje uświetniony inauguracją działalności tej nowej placówki – napisał prezydent w liście odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

Mazowsze Północne kontynuowało tradycje niepodległościowe, sięgające daleko wstecz. Tutaj przecież toczyły się ważne walki w tej wielkiej operacji, którą nazywamy bitwą warszawską, a która rozgrywała się na teatrze wojennym, rozciągniętym na setki kilometrów. Dzięki heroizmowi żołnierzy, również pochodzących z Ostrołęki i okolic, w tym ochotników, młode państwo polskie pokonało Związek Sowiecki i ocaliło niepodległość – przypomniał Andrzej Duda.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, w liście odczytanym przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, przypomniał, że Żołnierze Wyklęci ginęli w walce, w egzekucjach, umierali w ubeckich katowniach, a komuniści odmówili im godności i żołnierskiego honoru.

Dziś oddajemy hołd tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni. Tym, którzy odważnie stawili opór komunistycznej dyktaturze instalowanej w Polsce przez Związek Sowiecki (…) Wolna Rzeczpospolita ma wobec Żołnierzy Wyklętych dług i zobowiązanie, które jako wspólnota narodowa musimy godnie wypełnić. Dzięki tej wspólnej – prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Ostrołękę – instytucji, testament Niezłomnych pozostanie żywy dla kolejnych pokoleń – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że 71 lat temu w więzieniu na warszawskim Mokotowie komunistyczni oprawcy rozstrzelali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Podkreślił, że razem z nimi zabita miała zostać również pamięć o tych tysiącach żołnierzy, którzy oddając swe życie podtrzymali istnienie zniewolonej przez sowietów Ojczyzny.

Dziś, może szczególnie wobec dramatu i bohaterstwa Ukrainy, widzimy, że losy narodów zależą od gotowości ich obywateli do ofiary najwyższej. Tylko taki heroizm może ostatecznie pokonać tyranów. (…) Bohaterska postawa, gotowość do poświęcenia życia za ojczyznę, cała ta martyrologia nie mieściła się w ponowoczesnym przekazie ludzi, którzy w Polsce przez wiele lat rządzili i którzy polskości po prostu nie rozumieli albo zrozumieć, z różnych względów, nie chcieli. Dlatego też niepotrzebna im była pamięć o Żołnierzach Wyklętych, Powstaniu Warszawskim, a nawet niewygodna była prawdziwa pamięć o polskiej Solidarności. My tę pamięć przywracamy i honorujemy

– mówił wicepremier prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że polskie państwo od sześciu lat kontynuuje politykę pamięci, zapoczątkowaną przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Obecnie budujemy i rozwijamy, przekształcamy i modernizujemy ponad 200 instytucji pamięci, w tym muzea poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Piaśnickie i wspomniane tu Muzeum Dom Rodziny Pileckich w niedalekiej Ostrowi Mazowieckiej, Muzea Kresów, Sybiru, Muzeum Bitwy Warszawskiej czy wreszcie największe Muzeum Historii Polski. Celem tych działań jest wzmacnianie polskiej wspólnoty, wzmacnianie czy wręcz odzyskiwanie ducha tej wspólnoty, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Chcielibyśmy, aby także to Muzeum było edukacyjnym centrum dla polskiej młodzieży, uczącym ją prawdziwej odpowiedzialności za Ojczyznę

– podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Prof. Piotr Gliński podziękował rodzinom Żołnierzy Wyklętych za to, że żyjąc z piętnem rodzin bandytów, nie pozwoliły na zapomnienie o uczestnikach tej najtrudniejszej z konspiracji oraz wszystkim, którzy przez lata wspierali projekt budowy muzeum.

Wicepremier wraz z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciechem Kolarskim wręczyli odznaczenia: Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Gdy pan prezydent Lech Kaczyński odsłaniał pomnik w Ostrołęce, który upamiętniał żołnierzy tej ziemi, zastanawialiśmy się: jeśli ktoś oddał dla Ojczyzny wszystko, co miał najcenniejsze, oddał swoje młode życie, to co my możemy mu jeszcze dziś ofiarować? Postawiliśmy sobie zadanie, żeby ich wartości były aktualne dzisiaj, zwłaszcza dla młodych. Muzeum chce to zadanie wypełnić.

– mówił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski.

Dyrektor Muzeum otrzymał flagę państwową podarowaną przez żołnierzy Wojska Polskiego służących w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

Doczekaliśmy się! Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce już dzisiaj zaczyna swą działalność! Brawo!

– napisał na swoim profilu facebookowym dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, który kibicuje inicjatywie od samego początku i zasiada w radzie programowej muzeum.

Historia powstawania Muzeum jest piękna chociaż złożona. Niewątpliwie przy tej okazji należą się podziękowania dla społeczności miasta a w szczególności jego władzom sprzed lat, które podjęły ważną uchwałę aby zamykany Areszt Śledczy przeznaczyć nie na galerię handlową a właśnie na muzeum – Muzeum Żołnierzy Wyklętych

– mówi Gołębiewski

Nie byłoby również Muzeum, bez zaangażowania Pana Ministra Kultury – prof. Piotra Glińskiego, który z dużą determinacją pilnował inwestycji. Warto o tym też pamiętać snując refleksje o naszej pamięci, o Tych Bohaterach co z taką brutalnością przez dziesięciolecia wypchnięci byli z naszej historii. A i dzisiaj o tę pamięć i my musimy się często upominać.

Cieszmy się, że ten Pomnik – Muzeum Żołnierzy Wyklętych, stanie się wielkim Pomnikiem Pamięci o historii Ostatnich Rycerzy Rzeczpospolitej – dodaje reżyser i dyrektor NNW.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbyło się wręczenie odznak honorowych „Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963”. Odznaka została ustanowiona z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Historycznej „Memoria Restituta”.
Uroczyste otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych zakończył recital Norberta „Smoły” Smolińskiego.

Poniżej prezentujemy relację fotograficzną z uroczystości otwarcia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Historię muzeum opisaliśmy w artykule “1 marca w Ostrołęce otwarcie pierwszego w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych”

Muzeum od 2 marca będzie otwarte dla zwiedzających. Wtorek będzie dniem bezpłatnym zwiedzania wystawy stałej, ale nie będzie możliwości zwiedzania wystawy z przewodnikiem.

Godziny otwarcia muzeum, ceny biletów

Bilet normalny na wystawę stałą – 10 zł
Bilet normalny na wystawę stałą – 5 zł
Bilet grupowy (przy grupie od 8 do 20 osób) – 8 zł
Opłata za przewodnika – 30 zł

Muzeum jest czynne: od wtorku do soboty – godz. 10.00–18.00 (ostatnie wejście na wystawę stałą o godz. 16.30)
niedziela – godz. 10.00–16.00 (ostatnie wejście na wystawę stałą o godz. 14.30)
w poniedziałki muzeum nieczynne
W muzeum działa także strzelnica cyfrowa

Fotografie: Arkadiusz Gołębiewski

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej